Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sytuacja na światowym rynku kukurydzy w sezonie 2015/2016

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Globalna produkcja kukurydzy w nadchodzącym sezonie prawdopodobnie zmniejszy się jedynie w...

Globalna produkcja kukurydzy w nadchodzącym sezonie prawdopodobnie zmniejszy się jedynie w nieznacznym stopniu, gdyż spadek zbiorów w Stanach Zjednoczonych w dużym stopniu będzie łagodzony wzrostem w Chinach – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory kukurydzy sięgną 990 mln ton

W majowym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przedstawiono prognozę produkcji kukurydzy na świecie w sezonie 2015/2016 w wysokości 990 mln t, a wiec jedynie o 6 mln t niższej niż w rekordowo obfitym sezonie obecnym. Wcześniej spodziewano się znacznie wyższej zniżki produkcji, przede wszystkim za sprawą Stanów Zjednoczonych, gdzie mniejszemu areałowi uprawy miał towarzyszyć powrót plonów do średnich poziomów.
 
I rzeczywiście, w odniesieniu do Stanów w sezonie 2015/2016 produkcja wynieść ma 346,2 mln t. Tym samym spadek w porównaniu do sezonu 2014/2015 w ujęciu bezwzględnym jest duży, bo wynosi o 14,9 mln t. Jednak jest on znacznie niższy niż przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. Aktualnie areał zbiorów prognozowany jest na 33,06 mln ha, a zatem o 1,7 proc. mniej niż w 2014 r. To bardzo nieznaczna redukcja, jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniejsze szacunki formułowane na podstawie niekorzystnych relacji cen kukurydzy w odniesieniu do cen soi na giełdzie w Chicago. Przeciętne plony oczekiwane są na wysokim poziomie 10,47 t/ha, tj. o 2,4 proc. mniejszym niż rekordowe plony w roku 2014, które prognozowane są na poziomie 10,73 t/ha.
 
Poza tym, spodziewana spora zniżka produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych będzie w dużej mierze złagodzona wzrostem produkcji w Chinach. Zdaniem USDA ma ona w 2015 r. być rekordowa i wynieść 228 mln t, czyli o 12,3 mln t - 5,7 proc. więcej niż rok wcześniej. W Państwie Środka zwiększeniu areału o 1,7 proc. do 37,7 mln ha mają towarzyszyć wyższe o 4 proc. średnie plony - 6,05 t/ha.

Czołowi producenci odnotują niższe zbiory

Pozostali trzej najwięksi światowi producenci kukurydzy według USDA zanotują mniejsze zbiory tego zboża. W Brazylii, w UE i na Ukrainie spadek wynieść ma odpowiednio 3, 5,3 i 2,5 mln t. Natomiast wobec pozostałych krajów przewidywane są zbiory w sumie o 7 mln t wyższe niż przed rokiem, przede wszystkim za sprawą większego urodzaju w RPA, Indiach i Turcji.
 
Niemniej jednak, obniżka zbiorów w bliskich nam regionach może być relatywnie duża. W sumie w UE, Rosji, na Ukrainie i w pozostałych krajach europejskich produkcja szacowane jest na poziomie 114,7 mln t, a więc to o 7,7 mln t - 6,3 proc. mniej niż przed rokiem. Do pewnego stopnia sytuację łagodzą oczekiwane większe o 1,9 mln t zapasy początkowe, ale w dalszym ciągu podaż ziarna będzie w odniesieniu do tego, bardzo obfitego sezonu ograniczona. Stąd, zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, ewentualne podwyżki cen w relacji sezon do sezonu mogą być nieco większe lub spadki nieco niższe niż średnio na świecie.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl