| Autor: redakcja1

Sytuacja na światowym rynku kukurydzy w sezonie 2015/2016

Globalna produkcja kukurydzy w nadchodzącym sezonie prawdopodobnie zmniejszy się jedynie w nieznacznym stopniu, gdyż spadek zbiorów w Stanach Zjednoczonych w dużym stopniu będzie łagodzony wzrostem w Chinach – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Sytuacja na światowym rynku kukurydzy w sezonie 2015/2016

Zbiory kukurydzy sięgną 990 mln ton

W majowym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przedstawiono prognozę produkcji kukurydzy na świecie w sezonie 2015/2016 w wysokości 990 mln t, a wiec jedynie o 6 mln t niższej niż w rekordowo obfitym sezonie obecnym. Wcześniej spodziewano się znacznie wyższej zniżki produkcji, przede wszystkim za sprawą Stanów Zjednoczonych, gdzie mniejszemu areałowi uprawy miał towarzyszyć powrót plonów do średnich poziomów.
 
I rzeczywiście, w odniesieniu do Stanów w sezonie 2015/2016 produkcja wynieść ma 346,2 mln t. Tym samym spadek w porównaniu do sezonu 2014/2015 w ujęciu bezwzględnym jest duży, bo wynosi o 14,9 mln t. Jednak jest on znacznie niższy niż przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. Aktualnie areał zbiorów prognozowany jest na 33,06 mln ha, a zatem o 1,7 proc. mniej niż w 2014 r. To bardzo nieznaczna redukcja, jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniejsze szacunki formułowane na podstawie niekorzystnych relacji cen kukurydzy w odniesieniu do cen soi na giełdzie w Chicago. Przeciętne plony oczekiwane są na wysokim poziomie 10,47 t/ha, tj. o 2,4 proc. mniejszym niż rekordowe plony w roku 2014, które prognozowane są na poziomie 10,73 t/ha.
 
Poza tym, spodziewana spora zniżka produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych będzie w dużej mierze złagodzona wzrostem produkcji w Chinach. Zdaniem USDA ma ona w 2015 r. być rekordowa i wynieść 228 mln t, czyli o 12,3 mln t - 5,7 proc. więcej niż rok wcześniej. W Państwie Środka zwiększeniu areału o 1,7 proc. do 37,7 mln ha mają towarzyszyć wyższe o 4 proc. średnie plony - 6,05 t/ha.

Czołowi producenci odnotują niższe zbiory

Pozostali trzej najwięksi światowi producenci kukurydzy według USDA zanotują mniejsze zbiory tego zboża. W Brazylii, w UE i na Ukrainie spadek wynieść ma odpowiednio 3, 5,3 i 2,5 mln t. Natomiast wobec pozostałych krajów przewidywane są zbiory w sumie o 7 mln t wyższe niż przed rokiem, przede wszystkim za sprawą większego urodzaju w RPA, Indiach i Turcji.
 
Niemniej jednak, obniżka zbiorów w bliskich nam regionach może być relatywnie duża. W sumie w UE, Rosji, na Ukrainie i w pozostałych krajach europejskich produkcja szacowane jest na poziomie 114,7 mln t, a więc to o 7,7 mln t - 6,3 proc. mniej niż przed rokiem. Do pewnego stopnia sytuację łagodzą oczekiwane większe o 1,9 mln t zapasy początkowe, ale w dalszym ciągu podaż ziarna będzie w odniesieniu do tego, bardzo obfitego sezonu ograniczona. Stąd, zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, ewentualne podwyżki cen w relacji sezon do sezonu mogą być nieco większe lub spadki nieco niższe niż średnio na świecie.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!