| Autor: redakcja1

Przecena na rynku oleistych, taniała także kukurydza (3.07.2014)

Bardzo dobre perspektywy dla tegorocznej produkcji soi w USA, będące konsekwencją rekordowego areału zasiewów i wyjątkowo dobrej kondycji upraw, dołują ceny soi na giełdzie w Chicago.

Przecena na rynku oleistych, taniała także kukurydza (3.07.2014)
Równie korzystnie wygląda sytuacja na rynku unijnego rzepaku. W UE zapowiadane są najwyższe w historii zbiory, a pierwsze doniesienia z południa Europy np. Francji potwierdzają bardzo dobre plonowanie rzepaku w tym roku.
 
Notowania soi w ostatnich miesiącach utrzymywały się na relatywnie wysokim poziomie w związku z kończącymi się starymi zapasami w USA przy silnym eksporcie. Teraz soja notuje swoje kilkumiesięczne minima, podczas gdy rzepak na Matif spadł do poziomu najniższego od 4 lat. Trudno się spodziewać nagłej zmiany sytuacji na giełdowym rynku oleistych. Z tygodnia na tydzień będzie rosła podaż nowych nasion rzepaku na unijnym rynku, co powinno przekładać się na jeszcze niższe wyceny kontraktów futures na Matif. Z kolei w USA, jeśli nie nastąpi jakiś kataklizm pogodowy (po ostatnich silnych opadach susza raczej nie grozi) notowania soi powinny nadal spadać i osiągnąć swoje minima po zbiorach (za kilka miesięcy). Przypomnę w tym miejscu, że o cenach w dużym stopniu decydują inwestorzy spekulacyjni, a ci zajmowali jeszcze tydzień temu pozycję długą netto (która gwałtownie malała). Niebawem fundusze spekulacyjne zaczną grę na spadki cen, sprzedając masowo kontrakty na giełdzie w Chicago, a to samo w sobie będzie napędzało kolejne przeceny.

Na rynku zbóż, środa przyniosła lekką korektę wzrostową amerykańskiej pszenicy na giełdzie w Chicago, zahamowało to spadek notowań pszenicy na Matif. Lipcowa seria umocniła się wczoraj na CBoT o 0,4%, kontrakt najbliższy na Matif zamknął dzień na poziomie z wtorku, co i tak jest poziomem najniższym od wielu miesięcy.

Kontrakty na kukurydzę kontynuowały w środę przeceny. W Chicago, pomimo bardzo dobrych danych o blisko rekordowym przerobie kukurydzy na bioetanol w ostatnim tygodniu, notowania lipcowej serii straciły na wartości 1% i zbliżyły się do poziomów wieloletnich minimów (serii najbliższej) ze stycznia tego roku. Na Matif kukurydza potaniała minimalnie, bo o 0,25 euro/t osiągając poziom zamknięcia najniższy w historii notowań tej serii. Do minimów notowań unijnej kukurydzy (serii najbliższej) z listopada 2013 brakuje już tylko niespełna 10 euro/t. Należy mieć świadomość, że presja spadkowa w przypadku kukurydzy będzie trwała jeszcze ok. pół roku.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!