Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przecena na rynku oleistych, taniała także kukurydza (3.07.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Bardzo dobre perspektywy dla tegorocznej produkcji soi w USA, będące konsekwencją rekordowego...

Bardzo dobre perspektywy dla tegorocznej produkcji soi w USA, będące konsekwencją rekordowego areału zasiewów i wyjątkowo dobrej kondycji upraw, dołują ceny soi na giełdzie w Chicago.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Równie korzystnie wygląda sytuacja na rynku unijnego rzepaku. W UE zapowiadane są najwyższe w historii zbiory, a pierwsze doniesienia z południa Europy np. Francji potwierdzają bardzo dobre plonowanie rzepaku w tym roku.
 
Notowania soi w ostatnich miesiącach utrzymywały się na relatywnie wysokim poziomie w związku z kończącymi się starymi zapasami w USA przy silnym eksporcie. Teraz soja notuje swoje kilkumiesięczne minima, podczas gdy rzepak na Matif spadł do poziomu najniższego od 4 lat. Trudno się spodziewać nagłej zmiany sytuacji na giełdowym rynku oleistych. Z tygodnia na tydzień będzie rosła podaż nowych nasion rzepaku na unijnym rynku, co powinno przekładać się na jeszcze niższe wyceny kontraktów futures na Matif. Z kolei w USA, jeśli nie nastąpi jakiś kataklizm pogodowy (po ostatnich silnych opadach susza raczej nie grozi) notowania soi powinny nadal spadać i osiągnąć swoje minima po zbiorach (za kilka miesięcy). Przypomnę w tym miejscu, że o cenach w dużym stopniu decydują inwestorzy spekulacyjni, a ci zajmowali jeszcze tydzień temu pozycję długą netto (która gwałtownie malała). Niebawem fundusze spekulacyjne zaczną grę na spadki cen, sprzedając masowo kontrakty na giełdzie w Chicago, a to samo w sobie będzie napędzało kolejne przeceny.

Na rynku zbóż, środa przyniosła lekką korektę wzrostową amerykańskiej pszenicy na giełdzie w Chicago, zahamowało to spadek notowań pszenicy na Matif. Lipcowa seria umocniła się wczoraj na CBoT o 0,4%, kontrakt najbliższy na Matif zamknął dzień na poziomie z wtorku, co i tak jest poziomem najniższym od wielu miesięcy.

Kontrakty na kukurydzę kontynuowały w środę przeceny. W Chicago, pomimo bardzo dobrych danych o blisko rekordowym przerobie kukurydzy na bioetanol w ostatnim tygodniu, notowania lipcowej serii straciły na wartości 1% i zbliżyły się do poziomów wieloletnich minimów (serii najbliższej) ze stycznia tego roku. Na Matif kukurydza potaniała minimalnie, bo o 0,25 euro/t osiągając poziom zamknięcia najniższy w historii notowań tej serii. Do minimów notowań unijnej kukurydzy (serii najbliższej) z listopada 2013 brakuje już tylko niespełna 10 euro/t. Należy mieć świadomość, że presja spadkowa w przypadku kukurydzy będzie trwała jeszcze ok. pół roku.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl