| Autor: redakcja1

Arabia Saudyjska zakupiła prawie 800 tys. ton pszenicy

Największy saudyjski importer rządowy (SAGO - the Saudi Grains Organization) poinformował w ostatni czwartek o przetargu na 770 tysięcy ton pszenicy z dostawą pomiędzy kwietniem a czerwcem 2016 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Arabia Saudyjska zakupiła prawie 800 tys. ton pszenicy

Import pszenicy do Arabii Saudyjskiej

Z tej ilości 495 tys. ton być skierowane do kraju przez port w Jeddah, 220 tys. ton przez Dammam, a 50 tys. ton przez Jizan. Jest to pierwszy przetarg ogłoszony na zakup pszenicy w tym roku.
 
Arabia Saudyjska stała się jednym z głównych importerów pszenicy po tym jak w 2008 roku kraj zmienił priorytety w rolnictwie – z dążenia do samowystarczalności w kierunku ochrony krajowych rezerw wodnych, uszczuplanych przez produkcję rolniczą.
 
Wcześniejszy przetarg zorganizowany przez SAGO odbył się w październiku minionego roku i opiewał na 740 tys. ton ziarna pszenicy. SAGO podał do wiadomości, że kraj w dalszym ciągu posiada spore rezerwy zbożowe oceniane na 1,8 mln ton, w stosunku do 1,6 mln ton w porównywalnym czasie rok wcześniej, wystarczające na zaspokojenie potrzeb na pół roku.Tagi:
źródło: