Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Pszenica w Chicago zaliczyła w poniedziałek nowe kilkumiesięczne minimum (17.06.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Notowania nocne dawały nadzieję na kontynuację delikatnych piątkowych wzrostów cen...

Notowania nocne dawały nadzieję na kontynuację delikatnych piątkowych wzrostów cen amerykańskiej pszenicy, w pewnym momencie kontrakt lipcowy zyskiwał blisko 1,5%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W tym też kierunku poruszały się wczoraj zboża notowane na giełdzie Matif. Jednak gdy zaczęła się sesja parkietowa, ceny pszenicy zaczęły gwałtownie spadać, kończąc sesję na blisko 1% minusie. Kukurydza w Chicago taniała lekko przez cały dzień i zamknęła sesję 1,3% spadkiem. Amerykańskie kontrakty powróciły tym samym do obowiązującego od ponad miesiąca trendu spadkowego.
 
W Paryżu pszenica i kukurydza utrzymały do końca minimalne wzrosty z nadzieją na wzrostowy scenariusz zamknięcia za oceanem.

W USA trwają już zbiory pszenicy ozimej. Wielu farmerów amerykańskich walczących wcześniej z suszą teraz zaczyna mieć problemy z nadmiarem opadów.  Obfite deszcze opóźniają zbiory pszenicy ozimej i pogarszają jakość ziarna. Zaawansowanie zbiorów wynosi teraz tylko 16% (20% - średnia 5-letnia). Stan upraw pszenicy jarej jest bardzo dobry, 72% areału ocenione zostało przez USDA w dwóch najlepszych grupach. W przypadku kukurydzy opady poprawiły i tak bardzo dobrą kondycję amerykańskich upraw. Poniedziałkowy raport USDA pokazał wzrost o 1% do 76% zasiewów ocenianych jako dobre i bardzo dobre. Pojawiają się jednak głosy, że nadmierne długotrwałe opady (są takie prognozy) mogą wyrządzić szkody w uprawach kukurydzy. We wczorajszym komentarzu pisałem o tym, że fundusze spekulacyjne masowo sprzedawały w Chicago kontrakty w tygodniu zakończonym 10-czerwca. W tym miejscu trzeba zauważyć, że był to tydzień jeszcze przed publikacją bardzo dobrych prognoz USDA dla światowego rynku zbóż w tym rekordowej produkcji kukurydzy i soi w USA. Stąd można założyć, że wyprzedaż kontraktów na zboża i soję przez inwestorów finansowych trwa nadal, tym bardziej że w kukurydzy i soi ciągle zajmują oni pozycję długą netto (przewaga kupionych kontraktów nad sprzedanymi).

Czytaj więcej o cenach zbóż


Notowania z poniedziałku 16-06-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła poniedziałek wzrostem o 0,5 euro (+0,3%) do 187,75 euro/t. W ciągu całego minionego tygodnia pszenica potaniała 5,75 euro/t (-3,0%).
 
Max.:15 -go kwietnia seria najbliższa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria listopadowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 181,75 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,0 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy

  W Polsce kukurydzę uprawia się na powierzchni 1,2 mln hektarów z czego około 600 ha to uprawa na ziarno. Do obsiania takiego areału rolnicy maja do wyboru bardzo liczne odmiany z rejestrów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl