| Autor: redakcja1

Większość pszenicy zakupionej przez GASC pochodziła z Rosji

W okresie od 1 lipca 2015 roku do 23 grudnia minionego roku GASC dokonał zakupu 3,37 mln ton pszenicy miękkiej - podaje FAMMU/FAPA.

Większość pszenicy zakupionej przez GASC pochodziła z Rosji

Eksport pszenicy do Egiptu

Największe udziały w dotychczasowych dostawach pszenicy do Egiptu w ramach przetargów na dostawę organizowanych przez GASC miała Rosja z 54% udział i sprzedażą sięgającą 1,83 mln ton, Rumunia z 18% i 600 tys. ton oraz Ukraina z 12% i 400 tys. ton.
 
Francja zajmuje dopiero czwarte miejsce w gronie dostawców w tym sezonie - 360 tys. ton i 11%. W omawianym okresie również Polsce udało się sprzedać 60 tys. ton pszenicy miękkiej do Egiptu w ramach przetargów GASC, co daje jednak jedynie 2% udział.
 
W sezonie 2014/2015 w tym samym okresie GASC zakupił 3,21 mln ton pszenicy. Największe ilości dostarczyły przy tym takie kraje jak: Rosja - 27,6%, Rumunia - 28% oraz Francja - 24%. Poza tym wśród dostawców była również Ukraina - 3% oraz USA - 2%.
 
W ocenie FAMMU/FAPA, wyniki przetargów GASC dobrze ilustrują konkurencyjność ofert pszenicy od różnych dostawców. W obecnym sezonie zdecydowanie umocniła się pozycja krajów basenu Morza Czarnego oraz w ostatnim okresie Argentyny. Francja, unijny lider w produkcji i eksporcie pszenicy miękkiej, ma z kolei trudności z konkurowaniem o dostawy na kluczowe rynki zbytu.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!