| Autor: redakcja1

Rosja ma szansę pobić rekord w eksporcie pszenicy

Historyczny rekord eksportu pszenicy z sezonu 2010/11 wynosi 35,1 mln ton i został ustanowiony przez amerykanów. Według ostatniej prognozy USDA Rosjanie wyeksportują w tym sezonie 36 mln ton tego zboża.

Rosja ma szansę pobić rekord w eksporcie pszenicy
Jednak obecne tempo eksportu pozwala przypuszczać, że eksport rosyjskiej pszenicy będzie jeszcze większy. W pierwszej połowie sezonu (lipiec-grudzień) Rosja sprzedała już 21,8 mln ton pszenicy, a szczyt sprzedaży miał miejsce w grudniu. Świadczy to o poprawie infrastruktury, która mimo zimy pozwala na przewóz i załadunek rekordowych ilości ziarna.
Mocno poszerzyło się grono odbiorców rosyjskiej pszenicy. Obok Egiptu i Turcji ziarno transportowane jest do tak odległych miejsc jak Bangladesz, Indonezja, Wietnam, Nigeria. Dostawy do Indonezji i Wietnamu w pierwszej połowie sezonu znacznie przekroczyły eksport do tych krajów w całym poprzednim sezonie. Rosja odnotowuje też rekordową sprzedaż pszenicy do Korei Południowej, Filipin i Malezji. Znacznie zwiększył się eksport do Afryki, gdzie obok tradycyjnych odbiorców (Sudan, Kenia, Afryka Południowa) pojawił się też Mozambik, Uganda i Ghanie. Od sierpnia, systematycznie pszenica jest eksportowana również do Wenezueli.
Federacja Rosyjska zebrała rekordowe plony pszenicy w ubiegłym roku, oceniane na 85 mln ton (USDA). Daje to trzecie miejsce po Chinach (130 mln ton) i UE (151,6 mln t).


Tagi:
źródło: