Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosja może pozostać czołowym światowym eksporterem pszenicy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym sezonie światowy rynek pszenicy jest w dużym stopniu kształtowany przez rekordową...

W tym sezonie światowy rynek pszenicy jest w dużym stopniu kształtowany przez rekordową produkcję w Rosji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W zbliżającym się sezonie zbiory w Rosji mają być wprawdzie sporo mniejsze niż rok temu, niemniej jest duże prawdopodobieństwo, że pozostanie on głównym światowym eksporterem tego zboża.
 
Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w 2017 r. w Rosji zebrano 84,9 mln t pszenicy, a więc o 17% więcej niż rok wcześniej przy zaledwie 0,6-proc. zwyżce produkcji światowej. W wyniku czego, w pierwszych ośmiu miesiącach tego sezonu Rosja wywiozła 27,6 mln t pszenicy. To aż o 42% więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej, kiedy wywóz wyniósł 19,4 mln t. Jednocześnie od lipca 2017 r. do 17 kwietnia br. wysyłki z Unii Europejskiej zmalały o 23%, tj. łącznie sprzedaż zagraniczna wyniosła 15,6 mln t, a ze Stanów Zjednoczonych o 11% - w sumie wyeksportowały 19,8 mln t.
 
Zdecydowanie największy wzrost eksportu z Rosji, w ujęciu bezwzględnym o 1,6 mln t, zaobserwowano w odniesieniu do Turcji. Jednakże, największym odbiorcą rosyjskiej pszenicy pozostaje Egipt. W zeszłym sezonie, w omawianym okresie, Rosjanie sprzedali tam 4,1 mln t ziarna, a w tym - 5,9 mln t, co stanowiło 21% całego wywozu.
 
Oceny IGC wskazują, że w całym sezonie 2017/2018 sprzedaż zagraniczna pszenicy z Rosji sięgnie 38,5 mln t, a więc będzie o 39% większa niż w sezonie minionym. Będzie to wynik znacznie większy niż w przypadku Stanów Zjednoczonych, gdzie przewiduje się 24,3 mln t, które jeszcze rok temu były czołowym globalnym eksporterem pszenicy.
 
Chłodna pogoda spowolniła wegetację ozimin oraz zasiewy pszenicy jarej w Rosji. Jak wynika najnowszych prognoz IGC, zbiory pszenicy ogółem w tym kraju w bieżącym roku mogą wynieść 74,5 mln t, czyli będą o ponad 12% niższe niż rok wcześniej. Trzeba jednak podkreślić, że byłby to drugi wynik w historii. Jednocześnie, w Stanach Zjednoczonych słaba kondycja zasiewów pszenicy ozimej oraz opóźnienia w zasiewach pszenicy jarej na północy kraju powodują, że zbiory mogą być zbliżone do bardzo niskich ubiegłorocznych. W Unii Europejskiej produkcja prawdopodobnie będzie mniejsza niż w 2017 r. o 2%, w wyniku mniejszej powierzchni zasiewów.
 
Oznacza to, że pomimo dużego spadku produkcji w Rosji, w nadchodzącym sezonie, może ona pozostać największym światowym eksporterem pszenicy, ze sprzedażą sięgającą 37 mln t w odniesieniu do 26,5  mln t wysłanych z USA i 25,6 mln t sprzedanych z UE.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl