| Autor: redakcja1

Rosyjskie zboże za irańską ropę naftową?

Rosja planuje wymienić zboże o wartości do 500 mln USD do Iranu za ropę naftową. Rosja i Iran rozpoczęły rozmowy o tym barterze na początku 2014 roku – podaje FAMMU/FAPA.

Rosyjskie zboże za irańską ropę naftową?

Rosja negocjuje z Iranem umowę barterową

Andrey Gormakh, pełniący funkcję pierwszego zastępcy dyrektora rosyjskiej firmy handlowej UGC (United Grain Company) poinformował, że firma jest gotowa na eksport od 1 do 2 mln ton zbóż do Iranu w zamian za ropę.
 
Niemniej jednak, Waszyngton ostrzegł Rosję przed zawieraniem umowy barterowej z Iranem podkreślając, że taki krok będzie miał wpływ na rozmowy o irańskim programie nuklearnym.
 
W tym roku Rosja odnotowała bardzo dobre wyniki produkcji pszenicy, które są najwyższe od sześciu lat, natomiast Iran miał słabe zbiory zbóż, poniżej wcześniejszych oczekiwań.
 
W minionych latach Iran importował blisko 5 mln ton zbóż rocznie, w tym sezonie ilość ta może zwiększyć się do 6 mln ton. Jak wynika z danych UGC, zapotrzebowanie kraju na sprowadzane zboże jest oceniane na 5-7 mln ton w skali roku. Sporym problemem z dostawami do Iranu są kwestie logistyczne. UGC ma dostarczać ziarno do południowych portów Iranu, co przełoży się na koszty frachtu, gdyż północne porty nie będą potem w stanie przyjąć statków z Rosji.
 
Rosja zebrała do tej pory 50 mln ton zbóż z 64% obsianego areału. Wysyłka pszenicy w sezonie 2014/2015 rozpoczął się w lipcu 2014 roku. Według rosyjskiego związku zbożowego, kraj wywiezie w całym sezonie handlowym 22 mln ton pszenicy.
 
Również Kazachstan ma nadzieję na wzrost eksportu zbóż do Iranu do 2,5 mln ton – poinformował ostatnio prezydent kraju Nursultan Nazarbayev. Intensyfikacja dostaw kazachskiego zboża na ten rynek może się zwiększyć przede wszystkim po uruchomieniu irańskiego odcinka połączenia kolejowego pomiędzy Kazachstanem, Turkmenistanem i Iranem, spodziewanego w listopadzie tego roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!