| Autor: redakcja1

Cła eksportowe na zboża. Rosja reguluje rodzimy rynek zbóż

Od początku lutego 2015 roku Rosja wprowadziła cła w eksporcie zbóż. Są one wysokie i wynoszą przynajmniej 35 EUR za tonę - 40 USD/tonę. Cła składają się z 15% cen zbóż w eksporcie i dodatkowych 7,5 EUR od każdej tony – podaje FAMMU/FAPA.

Cła eksportowe na zboża. Rosja reguluje rodzimy rynek zbóż

Cła eksportowe na zboża z Rosji

Aktualnie nieformalne ograniczenia już powodują limitowanie eksportu pszenicy. Ocenia się, że w styczniu 2015 roku rosyjska wysyłka zbóż wyniesie 1,5 mln ton, w tym 1 mln ton pszenicy miękkiej, w odniesieniu do 3 mln ton w grudniu 2014 roku. Wywóz w następnych miesiącach ma kształtować się w wysokości 1 mln ton.
 
Ostatnio Rosja zapowiedziała, że nie wyklucza wprowadzenia całkowitego embarga na eksport zbóż. Tak drastyczne środki były rzadko stosowane przez Rosjan. Ostatni zakaz zastosowano w 2010 roku po dewastującej w skutkach suszy. Jednak w tym sezonie wyniki rosyjskiej produkcji są imponujące i wynoszą 104 mln ton.
 
Problemem jest z kolei deprecjacja rubla, która sprawia, że rosyjskie zboże jest konkurencyjne w wywozie w porównaniu do ofert pozostałych dostawców. Do decyzji Rosji mogą przyczyniać się również pierwsze prognozy tegorocznych zbiorów, które według SovEcon są na poziomie 86 mln ton, a zatem sporo poniżej ubiegłorocznego wyniku.

Ceny pszenicy

Od początku 2015 roku ceny pszenicy na wewnętrznym rynku Rosji spadają po wprowadzeniu ograniczeń w wysyłce zbóż i zapowiedzi zastosowania ceł w eksporcie zbóż z dniem 1 lutego 2015 roku. Pod koniec drugiego tygodnia stycznia tego roku cena pszenicy klasy trzeciej w europejskiej części kraju zmalała o 400 rubli do 10 825 rubli - 166 USD za tonę (na bazie ex-works) w stosunku do końca 2014 roku.
 
SovEcon oczekuje spadku cen na rynku krajowym, co pozwoli na wzrost skupu interwencyjnego. Do tej pory rząd nie był w stanie w znaczący sposób uzupełnić zapasów z uwagi na to, iż ceny w skupie kształtowały się na wyższym poziomie niż na rynku.
 
W ostatnim tygodniu stycznia 2015 roku dokonano zakupu zaledwie 12,8 tys. ton zbóż, podwyższając skupioną ilość do 312,2 tys. ton. Jest to niewiele w odniesieniu do planowanego zwiększenia zapasów interwencyjnych do 3,5 mln ton. Zdaniem analityków FAMMU/FAPA w grudniu minionego roku poziom rosyjskich rezerw zbożowych wynosił 1,5 mln ton, tj. rząd musiałby jeszcze zakupić 2 mln ton ziarna, aby zrealizować określone cele.Tagi:
źródło: