| Autor: redakcja1

Rosja wyczerpała limity eksportowe pszenicy na długo przed zakończeniem sezonu, ale zakontraktowane dostawy będą realizowane

W niedzielę (26.04.2020) Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że ustalony 1-kwietnia limit 7 mln ton zbóż przeznaczonej na eksport do końca sezonu właśnie się wyczerpał. Wysyłki będą trwały do czasu realizacji ostatniej zakontraktowanej dostawy (może to być nawet jeszcze 3 mln ton).

Rosja wyczerpała limity eksportowe pszenicy na długo przed zakończeniem sezonu, ale zakontraktowane dostawy będą realizowane
Wcześniej oficjalne dane pokazywały, że od 1 do 21 kwietnia Rosja wyeksportowała 3,128 mln ton zbóż, czyli 45% z 7 mln ton limitu na resztę sezonu (kwiecień-czerwiec). W kolejnych dniach ubiegłego tygodnia (od środy) importerzy zakontraktowali zatem blisko 3,9 mln ton zbóż (głównie pszenicy).  
Ograniczenia eksportowe wprowadzono w celu przeciwdziałania wzrostom cen na rynku krajowy. Eksport zostanie wznowiony z początkiem nowego sezonu, czyli od 1-lipca, gdy pojawią się dostawy z tegorocznych zbiorów.
Oznacza to, że zwiększy się zainteresowanie pszenicą pochodzącą z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w końcówce sezonu. Rośnie zatem szansa zmaterializowania się prognozy USDA mówiącej, że UE wyeksportuje 33,5 mln ton pszenicy i zrówna się w tym sezonie z Rosją.
Do 19-kwietnia kraje Unii wyeksportowały 28,7 mln ton pszenicy, a ostatnie prognozy KE zakładały wynik 31,1 mln ton na cały sezon.
Notowania pszenicy zawsze reagowały wzrostem już na same pogłoski o ograniczeniu rosyjskiego eksportu.  

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!