| Autor: redakcja1

Rosną prognozy tegorocznej produkcji pszenicy w UE

Według Komisji Europejskiej zbiory pszenicy w krajach Unii Europejskiej powinny zdecydowanie wzrosnąć w porównaniu z 2020 rokiem. Produkcja pszenicy miękkiej szacowana jest teraz na 127,23 mln ton (+7,7% r/r), a durum na 7,76 mln ton (+7,4% r/r). W stosunku do średniej 5-letniej będzie to wynik o 4% lepszy dla odmian pszenicy miękkiej, ale warto zwrócić uwagę, że zbiory pszenicy durum będą nadal aż o 7,1% gorsze od średniej.

Rosną prognozy tegorocznej produkcji pszenicy w UE
Według prognozy z 27-05-2021 tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w UE powinny minimalnie przekroczyć 293 mln ton. Oznacza to skromny wzrost w stosunku do prognozy sprzed miesiąca (+0,1%), ale wynik o ponad 4% lepszy od ubiegłorocznego rezultatu i też w stosunku do średniej 5-letniej.
 
W prognozie z końca maja Komisja Europejska zwiększyła (m/m) oczekiwaną produkcję pszenicy, owsa i żyta, ale obniżyła w przypadku pozostałych gatunków.
 
Zbiory kukurydzy oceniane są na 71,23 mln ton - poziom o ponad 9% wyższy niż rok temu i 7,1% lepszy od średniej.
 
Produkcja jęczmienia szacowana jest na 54,96 mln ton, co jeśli się sprawdzi będzie wynikiem minimalnie gorszym niż rok temu, ale ciągle 2,9% powyżej średniej.
 
Obok pszenicy durum, spadek o ponad 7% poniżej średniej odnotować powinno też pszenżyto. KE szacuje, że kraje UE wyprodukują w tym roku 10,62 mln ton pszenżyta, czyli prawie 0,8 mln ton (-7,2%) poniżej średniej 5-letniej.


Tagi:
źródło: