| Autor: redakcja1

Analiza grudniowych problemów na rosyjskim rynku zbóż

Pod koniec tygodnia Rosja ograniczyła znacząco załadunek zbóż w transporcie kolejowym na wysyłkę w okresie po 17 grudnia 2014 roku. Jest to ostatnie z doniesień w obrębie rosyjskich działań mających na celu obniżenie eksportu zbóż w kraju i uspokojenie cen na rynku wewnętrznym – podaje FAMMU/FAPA.

Analiza grudniowych problemów na rosyjskim rynku zbóż

W grudniu minionego roku Rosja fundowała rynkowi zbóż dużą dozę niepewności i niejasnych komunikatów, które raz wzmagały obawy i wpływały na wzrost ceny pszenicy, innym razem uspokajały i tym samym łagodziły zwyżki notowań.
 
Wprawdzie ze strony Ministerstwa Rolnictwa kraju w pierwszej połowie grudnia 2014 roku padały zapewnienia o niewprowadzaniu obostrzeń w wywozie pszenicy przynajmniej w najbliższym okresie, to jednak sytuacja jest dynamiczna, przez co tak do końca nie można bezwzględnie ufać podawanym gwarancjom. Rosja i tak podejmie takie kroki, jaki będzie uważała za odpowiednie z punktu widzenia obrony swoich interesów.

Sytuacja na rosyjskim rynku zbożowym

Sytuacja na rosyjskim rynku zbożowym jest złożona. Z jednej strony kraj odnotował wyjątkowo dobre wyniki tegorocznej produkcji, które oceniono na 104 mln ton. Z drugiej jednak strony postępująca deprecjacja rubla sprawia, że rosyjski wywóz staje się coraz bardziej konkurencyjny, a to jeden z czynników powodujących wzmożony eksport tego zboża.
 
Władze kraju niepokoją się o wystąpienie perturbacji na krajowym rynku w przypadku nadmiernego wywozu, przede wszystkim z uwagi na rosnące ceny chleba. Obawy te powodują starania ze strony władz zastosowania środków hamujących wysyłkę pszenicy. Pierwszą próbą była zapowiedź ze strony służb fitosanitarnych i weterynaryjnych wprowadzenia m.in. kontroli ziarna przeznaczonego na wywóz pod kątem jakościowym. Kolejną jest zmniejszenie załadunku zbóż w transporcie kolejowym.

Handlowcy oczekiwali zastosowania przez Rosjan jakiś form limitowania eksportu, chociaż niewielu jest przekonanych, że zostanie wprowadzony zakaz w wywozie zbóż. Było to stosowane w 2010 roku, kiedy kraj doświadczył skutków dotkliwej suszy. Z kolei w 2008 r. wprowadzono cła w wysyłce pszenicy. Niemniej jednak ostatnie komentarze ze strony rosyjskich urzędników wskazują na to, że kraj będzie się starał uniknąć tak drastycznych środków. Jesienią zeszłego roku pojawiały się koncepcje wprowadzenia zmiennych ceł jako ostatecznego środka do zastosowania w 2015 roku.

Eksport zbóż z Rosji

Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że eksport zbóż z Rosji w sezonie 2014/2015 może osiągnąć 30 mln ton bez negatywnego wpływu na zasoby krajowe. Do tej pory wywieziono 19 mln ton ziarna, w tym 15 mln ton pszenicy. Póki co, zapowiedziano odbudowanie zapasów interwencyjnych zbóż. Ministerstwo planuje w tym celu skup 3,5 mln ton ziarna. Aktualny stan zapasów interwencyjnych jest prognozowany na 1,5 mln ton.
 
Obecnie sytuacja jest rozwojowa, a jakiekolwiek limity w eksporcie powodują umocnienie cen pszenicy, co z kolei przekłada się na wzrosty notowań również innych gatunków. Są też szansą na zwiększenie wywozu dla pozostałych dostawców.Tagi:
źródło: