| Autor: mikolaj

Susza zagraża ominom w Rosji i na Ukrainie

Na Ukrainie trwają zasiewy zbóż ozimych. Ich areał na zbiór w 2016 roku jest planowany na 7,4 mln ha, jednak tempo zasiewów jest w tym roku bardzo wolne.

Susza zagraża ominom w Rosji i na Ukrainie
Jak do tej pory zbożami ozimymi obsiano niespełna 2,0 mln ha, co stanowi zaledwie 26% całej zamierzonej powierzchni. Jednak, jak informuje FAMMU/FAPA, to nie opóźnienia w siewach, a przedłużająca się susza, obejmująca już 70% obszaru kraju, wzbudza największe niepokoje o przyszłoroczne zbiory zbóż ozimych. Pomimo to, prace polowe są kontynuowane.

Ocenia się, że sierpień był w bieżącym roku najsuchszy od 54 lat. Synoptycy nie zapowiadają poprawy pogody - znaczniejszych opadów deszczu - przed końcem września br. Niekorzystne warunki pogodowe są obecnie najbardziej dotkliwe w środkowej, wschodniej i południowej części Ukrainy.

Susza występuje również w Rosji, jednak skala problemu jest znacznie mniejsza niż na Ukrainie. Dotychczas obsiano zbożami ozimymi 9,6 mln ha, co odpowiada 56% planowanego areału. Jest to o 377,8 tys. ha mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Tegoroczna powierzchnia zasiewów ozimin ma być o 300 tys. ha większa niż rok wcześniej i osiągnąć 17,1 mln ha. Susza na terytorium Federacji Rosyjskiej jest najbardziej odczuwalna na południu kraju, w tym zwłaszcza w okolicach Rostowa i Wołgogradu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!