| Autor: redakcja1

Światowy handel pszenicą spowalnia

W minionym sezonie światowy handel pszenicą wyraźnie wzrósł i osiągnął rekordowy poziom. Wpłynął na to przede wszystkim większy popyt importowy na ziarno ze strony Azji. W bieżącym sezonie wielkość handlu ma być mniejsza.

Światowy handel pszenicą spowalnia
Według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w sezonie 2016/17 światowy handel pszenicą, łącznie z pszenicą durum i mąką pszenną, wzrósł o 9 mln t do 175 mln t (z wyłączeniem handlu wewnątrzunijnego). Oznacza to, że przedmiotem handlu międzynarodowego było 23% światowej produkcji, co czyni rynek pszenicy najbardziej umiędzynarodowionym wśród rynków głównych gatunków zbóż.
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, jedną z przyczyn dużego ożywienia w handlu w ubiegłym sezonie, były niższe zbiory pszenicy w Indiach i związane z tym zniesienie przez ten kraj 10-proc. ceł na import. W rezultacie Indie, które dotychczas nie były aktywne na globalnym rynku zbóż, zakupiły 6,2 mln t pszenicy wobec zaledwie 0,3 mln t w sezonie 2015/16. Import istotnie zwiększyła również Brazylia – o 1,8 mln t do 7,8 mln t – i to pomimo wysokich zbiorów, oraz Wietnam – o 2,3 mln t do 5,4 mln t.
 
O ile światowy handel pszenicą ogółem w ostatnich dwóch sezonach rósł, o tyle w przypadku pszenicy durum obserwowano spadek obrotów. Eksperci IGC szacują, że w ubiegłym sezonie mogły się one obniżyć o ponad 2% do 8,5 mln t (stanowiąc 21% produkcji).
 
Z kolei eksport mąki (w ekwiwalencie pszenicy) utrzymał się na poziomie z sezonu 2015/16, czyli 16,6 mln t. Głównym rynkiem zbytu pozostały kraje azjatyckie, przy czym większy wzrost importu odnotowano w zasadzie wyłącznie w przypadku Uzbekistanu – z 1,19 mln t do 1,35 mln t.
 
Handel pszenicą ogółem w sezonie 2017/18 powinien pozostać wysoki, choć mniejszy niż w sezonie 2016/17. Według IGC obniży się on o 5 mln t do 170 mln t, na skutek mniejszego popytu w niektórych krajach, które w ubiegłym sezonie importowały wyjątkowo dużo (np. w Indiach).
 
Duże zmiany mogą nastąpić po stronie eksportu. Stany Zjednoczone, największy eksporter w sezonie 2016/17, na skutek mniejszych zbiorów w bieżącym sezonie, prawdopodobnie spadną na trzecią pozycję z wysyłkami sięgającymi 26,1 mln t (wobec 28,7 mln t w sezonie 2016/17). Na pierwszym miejscu może natomiast pojawić się Rosja, gdzie wysokie zapasy oraz oczekiwane w tym roku rekordowe zbiory, przełożą się na dużą nadwyżkę eksportową. Według szacunków IGC, w bieżącym sezonie kraj ten może sprzedać na rynku światowym 29,9 mln t pszenicy. Swoją pozycję prawdopodobnie odbuduje też Unia Europejska, z eksportem wynoszącym 29,5 mln t.


Tagi:
źródło: