| Autor: redakcja1

UE: Eksporterzy kukurydzy z Ukrainy wyczerpali już preferencyjne kontyngenty taryfowe

Unijni importerzy już zdążyli wykorzystać preferencyjne kontyngenty taryfowe (TRQ) dla kukurydzy z Ukrainy, przysługujące w wysokości 450 tys. ton rocznie.

UE: Eksporterzy kukurydzy z Ukrainy wyczerpali już preferencyjne kontyngenty taryfowe
Jak podaje Komisja Europejska kontyngent ten został wyczerpany w pierwszych dniach stycznia br. Podobna sytuacja miała miejsce na początku minionego roku, kiedy to w pierwszych dniach ub.r. także wykorzystano całą kwotę, wtedy w wysokości 400 tys. ton.
 
Poza tym, wykorzystano ponad połowę kontyngentu dla pszenicy. W tygodniu kończącym się 6 stycznia br. wykorzystanie wolumenu taryfowego dla pszenicy wyniosło 570,3 tys. ton, co stanowi 59,4% całej kwoty przysługującej na ten rok. Poza tym wykorzystano w nieznacznym stopniu kwotę dla jęczmienia – w wysokości 6 tys. ton, co stanowi jedynie 2,2% całego kontyngentu przysługującego na 2017 r.
 
Jak przypomina FAMMU/FAPA, Rozporządzeniem Wykonawczym KE nr. 416/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. otworzyła unijne kontyngenty taryfowe na przywóz niektórych zbóż pochodzących z Ukrainy i ustaliła zarządzanie tymi kontyngentami. Rozporządzeniem 2081/2015 z dnia 18 listopada 2015 roku, tj. otwierającego kontyngenty taryfowe na przywóz niektórych zbóż z Ukrainy i ustalającego zarządzanie tymi kontyngentami KE wyznaczyła wysokości wolumenów preferencyjnych dla ukraińskiego zboża na następne lata. W roku 2016 pozostały one w tej samej wysokości co 2015 r. Począwszy od 2017 r. roku będą one każdego roku wzrastać.

Niewykluczone, że obowiązujące aktualnie kontyngenty zostaną jeszcze podwyższone. Jak podaje Agra Net, Komisja proponuje wyrost dotychczasowego kontyngentu dla kukurydzy o dodatkowe 650 tys. ton, a pszenicy o kolejne 100 tys. ton.


Tagi:
źródło: