| Autor: redakcja1

Tempo eksportu unijnej pszenicy jest o połowę szybsze niż rok temu

W tygodniu kończącym się 6-października kraje Unii Europejskiej wyeksportowały (poza UE) 318.124 ton pszenicy miękkiej, czyli o 1/5 więcej niż w analogicznym tygodniu przed rokiem.

Tempo eksportu unijnej pszenicy jest o połowę szybsze niż rok temu
Pierwotne dane eksportowe (przed weryfikacją) pokazywały eksport pszenicy na symbolicznym poziomie 10 tys. ton. Od początku lipca (początek sezonu 2019/20) wywieziono poza UE 7,46 mln ton pszenicy miękkiej. Jest to wynik aż o 48% lepszy niż w analogicznym okresie sezonu 2018/19.
 
Tempo eksportu polskiej pszenicy w tym sezonie jest słabe na tle innych krajów UE!
 
W analizowanym tygodniu udział polskiej pszenicy w całym eksporcie wyniósł zaledwie 7,5% (23,8 tys. ton).
 
Od początku sezonu wyeksportowaliśmy poza UE tylko 357,8 tys. ton pszenicy, co daje nam dopiero 7 miejsce w rankingu eksporterów tego zboża. Pszenica pochodząca z Polski stanowi tylko 4,8% unijnego eksportu.
 
Dotychczasowy eksport jest minimalnie mniejszy od ubiegłorocznego, kiedy to w analogicznym okresie wyeksportowaliśmy 339,7 tys. ton pszenicy.
 
W unijnym eksporcie pszenicy dominują dwa kraje, są to Rumunia i Francja, które odpowiadają za blisko 60% eksportu. W rankingu eksporterów wyprzedzają nas także: Bułgaria (9,9%), Łotwa (8,8%), Litwa (7,5%) i Niemcy (6,0%).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!