| Autor: mikolaj

Ukraina: Eksport pszenicy sięgnie 16 mln ton

Ukraiński eksport pszenicy może wzrosnąć do 15,9 mln ton w sezonie 2015/2016 z 11,2 mln ton sezon wcześniej – poinformował minister rolnictwa kraju.

Ukraina: Eksport pszenicy sięgnie 16 mln ton

Eksport zbóż z Ukrainy

Będzie to możliwe dzięki zarówno dobrym, tegorocznym zbiorom, jak i wysokiemu poziomowi zapasów początkowych.

Gorsze wyniki wywozu Ukraina może natomiast odnotować w przypadku kukurydzy – spadek do 16,9 mln ton w porównaniu do 18,8 mln ton w sezonie 2014/15. Będzie to odzwierciedleniem zmniejszonych zbiorów tego gatunku spowodowanych suszą w niektórych rejonach upraw tego gatunku.

Prognozy tegorocznych zbiorów zbóż na Ukrainie są wysokie i wynoszą około 60 mln ton. Eksport zbóż ogółem może osiągnąć nawet 36 mln ton. Niezależni analitycy są jednak bardziej ostrożni w prognozach, spodziewając się zbiorów w wysokości 57 mln ton. Jak przypomina FAMMU/FAPA, zeszłoroczna produkcja zbożowa kraju była wyjątkowo wysoka – 63,8 mln ton, co pozwoliło na wywóz w wysokości 34,8 mln ton.

Według oficjalnych danych, dotychczasowy eksport zbóż wyniósł 6,42 mln ton, tj. o około 20% więcej niż w analogicznym okresie sezon wcześniej.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!