| Autor: redakcja1

Ukraina przeanalizuje sytuację w eksporcie zbóż

Ukraiński minister rolnictwa zapowiedział zorganizowanie spotkania z przedstawicielami handlowców w celu przeanalizowania sytuacji w eksporcie na rynku krajowym po decyzjach Rosji zmierzających do ograniczenia wywozu zbóż. Posiedzenie zaplanowano na 13 stycznia 2015 roku – podaje FAMMU/FAPA.

Ukraina przeanalizuje sytuację w eksporcie zbóż

Rosja zaplanowała wprowadzenie ceł w wysyłce zbóż w wysokości co minimum 35 euro za tonę już od 1 lutego tego roku. W ten sposób przeciwdziała się rosnącym cenom na rynku wewnętrznym, a to z kolei może doprowadzić do ich stabilizacji.
 
Jeszcze miesiąc wcześniej pojawiały się zapewnienia, iż Ukraina nie planuje wdrożenia podobnych do rosyjskich obostrzeń. Niemniej jednak, aktualnie nie można wykluczyć ewentualności podjęcia przez władze tego typu działań w sytuacji kiedy eksport przekroczy określoną wielkość.
 
Restrykcje są najbardziej prawdopodobne w odniesieniu do pszenicy. Do tej pory Ukraina wysłała 80% nadwyżki eksportowej tego gatunku w sezonie 2014/2015. Zdaniem handlowców, w okresie od początku sezonu do początku stycznia ukraiński wywóz pszenicy osiągnął 8,5 mln ton z posiadanej nadwyżki wysyłkowej ocenianej na 10,5 mln ton. Zwiększony eksport ukraińskiego zboża jest w tym sezonie wspierany przez słabą hrywnę.Tagi:
źródło: