| Autor: redakcja1

Młynarze na Ukrainie chcą czasowego wstrzymania eksportu pszenicy

W połowie sierpnia 2014 roku Ukraińskiej Stowarzyszenie Młynarzy w liście otwartym adresowanym do prezydenta tego kraju postulowali o okresowy zakaz eksportu pszenicy konsumpcyjnej do czasu zaakceptowania bilansu zbóż – podaje FAMMU/FAPA.

Młynarze na Ukrainie chcą czasowego wstrzymania eksportu pszenicy

Zbiory pszenicy na Ukrainie

Według listu, pomimo drugich w historii pod względem wielkości zbiorów pszenicy na Ukrainie, zapasy dobrej jakości ziarna, które jest przeznaczone do produkcji mąki sięgają tylko 3,3-4,5 mln ton, przy krajowym zużyciu ocenianym na blisko 5 mln ton. W związku z tym Stowarzyszenie proponuje audyt aktualnych zapasów zbóż, za sprawą którego można będzie oszacować dostępną ilości pszenicy przeznaczonej na mąkę.
 
Zdaniem Stowarzyszenia, Ministerstwo Polityki Rolnej powinno wystosować memorandum do eksporterów o wprowadzeniu czasowego embarga na wysyłkę pszenicy dobrej jakości, a także określić bilans zbóż. Poza tym Inspekcja Rolna powinna określić wskaźniki jakości pszenicy skierowanej na eksport nie tylko według standardów międzynarodowych, ale też względem parametrów DSTU, aby określić zawartość glutenu oraz jakość.
 
Zgodnie z zapewnieniami Stowarzyszenia, jeśli rząd jak najszybciej nie uwzględni tych postulatów to w ciągu 2-3 miesięcy Ukraina może znaleźć się w sytuacji, jaka miała miejsce w drugiej połowie sezonu 2003/2004, kiedy to trzeba było sprowadzić pszenicę konsumpcyjną po wysokich cenach.

Postulat ukraińskich młynarzy zelektryzował europejski rynek zbóż jednakże zdaniem rządu, póki co nie ma potrzeby limitowania wywozu zbóż.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!