| Autor: redakcja1

Umowa zbożowa została przedłużona o 60 dni, a statki tureckie będą mogły korzystać też z portu w Mikołajowie

Ukraina, Turcja, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Federacja Rosyjska zgodziły się przedłużyć umowę zbożową o kolejne 60 dni, tj. do 18 lipca, ogłosił wczoraj prezydent Turcji Erdogan na swoim oficjalnym kanale Telegram.

Umowa zbożowa została przedłużona o 60 dni, a statki tureckie będą mogły korzystać też z portu w Mikołajowie
- Dzięki staraniom Turcji i Ukrainy oraz wsparciu naszych rosyjskich przyjaciół zapadła decyzja o przedłużeniu umowy w sprawie korytarza zbożowego Morza Czarnego o kolejne 2 miesiące – powiedział.
 
Erdogan zaznaczył również, że jego kraj dołoży wszelkich starań, aby wypełnić wszystkie postanowienia i wymagania umowy zbożowej. A rosyjscy przyjaciele zapewnili, że nie będą przeszkadzać w wypłynięciu statków tureckich z portów w Olbii i Mikołajowia.

Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy, minister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy, podziękował partnerom za niezłomne i celowe stanowisko w sprawie dalszych prac nad umową zbożową i warunków jej przedłużenia. Zaznaczył, że inicjatywa Grain była i pozostaje aktualna, gdyż została przedłużona w maju o 120 dni, czyli do 18 lipca.

Kubrakow przypomniał też, że od połowy kwietnia Rosja zaczęła sabotować pracę korytarza zbożowego, aw maju faktycznie go zablokowała, niesłusznie odmawiając rejestracji i kontroli statków zmierzających do ukraińskich portów na załadunek. Obecnie na wodach terytorialnych Turcji czeka na inspekcję prawie 70 statków, z czego 90% to te, które mają przewozić ukraińskie produkty rolne.
- Z zadowoleniem przyjmujemy przedłużenie umowy, ale nalegamy na jej skuteczne działanie. W tym celu konieczne jest wyeliminowanie problemów, które Federacja Rosyjska stwarza przez kilka miesięcy z rzędu, sabotując inspekcję i rejestrację wpływających statków. Mamy nadzieję, że nasi partnerzy dołożą wszelkich starań, aby zapewnić pełne działanie inicjatywy zbożowej, a Federacja Rosyjska wreszcie przestanie używać żywności jako broni i pretekstu do szantażu – dodał Kubrakow.
 


Tagi:
źródło: