| Autor: redakcja1

Eksport pszenicy z UE w sezonie 2013/14

W najnowszym raporcie ”Stratégie grains” po raz kolejny przedstawiono wyższe prognozy eksportu pszenicy z UE w sezonie 2013/14. W ostatnich miesiącach sporo podnoszono szacunki dla Niemiec, Rumunii i Polski – podaje Bank BGŻ.

Eksport pszenicy z UE w sezonie 2013/14
W minionym tygodniu, w czwartek 17.04 firma Tallage opublikowała kolejny numer miesięczny raport ”Stratégie grains” (SG). Aktualnie produkcja pszenicy zwyczajnej w UE-28 w roku 2013 oceniana jest na 135,1 mln t, czyli to o 7,6% lub 9,5 mln t więcej niż rok wcześniej.
 
Jednakże biorąc pod uwagę mniejsze o 2,4 mln t zapasy początkowe oraz przewidywany spadek importu o 1,2 mln t, do rozdysponowania na rynku unijnym pozostaje teoretycznie o około 5,9 mln t pszenicy więcej niż we wcześniejszym sezonie.
 
Natomiast eksport do krajów pozaunijnych ma wzrosnąć o 7,2 mln t wobec sezonu 2012/13. Stanie się to kosztem unijnego zużycia. Zmaleje ono o 1,3 mln t, z czego 1,2 mln t przypada na mniejsze zużycie paszowe.
 
Obecnie eksport pszenicy zwyczajnej z UE-28 w sezonie 2013/2014 prognozowany jest na 26,8 mln t. Jest to rekordowa ilość, bo aż o 37% wyższa niż w sezonie minionym, kiedy eksport wyniósł 19,6 mln t. Tym samym Unia umocniła się na pozycji drugiego największego na świecie eksportera tego gatunku zboża. Więcej od niej eksportują jedynie Stany Zjednoczone - 29,1 mln t (SG).
 
Rekordowa wysyłka unijnej pszenicy możliwa jest dzięki relatywnie dobrym zbiorom, sporej dostępności innych gatunków zbóż, stosunkowo niskiemu popytowi paszowemu, niewielkiej konkurencji amerykańskiej na rynkach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz dużemu zapotrzebowaniu na tych rynkach.
 
Dominującą rolę w unijnym eksporcie pszenicy odgrywa tradycyjnie Francja. W tym sezonie na drugim i trzecim miejscu umocniły się wyraźnie Niemcy i Rumunia. Jak wynika z najnowszej prognozy, Polska z wolumenem wysyłkowym blisko 1,2 mln t znajdzie się na piątym miejscu, a więc zaraz po Litwie.
 
Jeszcze parę miesięcy temu, praktycznie nikt nie spodziewał się, iż wysyłka pszenicy z UE będzie aż tak spora. W pierwszym raporcie SG wydanym w obecnym sezonie, tj. z 18.07.2013 r. prognozowano, że wyniesie ona 22,3 mln t. Jeszcze dwa miesiące temu szacowano sprzedaż do krajów trzecich w granicy 24,3 mln t. W ostatnich dwóch miesiącach szczególnie na plus zaskakiwały wyniki dostaw z Niemiec, Rumunii i Polski. Prognoza dla tych krajów została skorygowana w górę łącznie o 1,7 mln t.
 
Bardzo duży eksport z naszego kraju do krajów pozaunijnych jest dla wielu sporym zaskoczeniem. Jeszcze w listopadzie 2013 r. SG przewidywało wysyłkę na poziomie 0,2 mln t w stosunku do 0,7 mln t w sezonie 2012/2013. Najnowsze dane ukazują, że Polska na trwałe, przynajmniej na kilka sezonów, stała się eksporterem netto zbóż, w tym szczególnie pszenicy – podkreśla Bank BGŻ.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!