| Autor: redakcja1

Uprawom pszenicy ozimej zagraża mączniak prawdziwy zbóż i traw

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się patogenu.

Uprawom pszenicy ozimej zagraża mączniak prawdziwy zbóż i traw

Mączniak prawdziwy zbóż i traw

W przypadku zbóż ozimych pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już jesienią. Dlatego zabiegi ochronne należy wykonać od początku krzewienia do końca fazy kłoszenia, gdyż grzyb poraża liście, źdźbła i kłosy. W odpowiednich warunkach użycie środków ochronnych można przedłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna, przy uwzględnieniu okres karencji stosowanego środka.

Jeżeli zatem na uprawach pszenicy patogen pojawi się w fazie od początku do końca krzewienia na 50-70% roślin, czy też na etapie strzelania pszenicy w źdźbło 10% źdźbeł zostanie porażonych lub pierwsze objawy choroby wystąpią na liściu podflagowym, flagowym czy kłosie to należy dokonać zabiegu ochronnego.

Ponadto patogen można ograniczyć poprzez szybkie wykonanie podorywki oraz starannej orki, co zniszczy resztki pożniwne, właściwy dobór odmian i zaprawianie nasion, odpowiednie zmianowanie i unikanie zbyt gęstego siewu oraz nadmiernego nawożenia azotem.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.Tagi:
źródło: