| Autor: redakcja1

USDA obniżył szacowaną globalną produkcję i zapasy zbóż na koniec tego sezonu

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył w maju globalne prognozy zbiorów zbóż paszowych (-3 mln ton - m/m). Jednocześnie szacowane zbiory pszenicy wzrosły o symboliczne 0,3 mln ton, a ryżu o 1,8 mln ton w stosunku do kwietniowej prognozy.

USDA obniżył szacowaną globalną produkcję i zapasy zbóż na koniec tego sezonu
Stąd nastąpiło tylko symbolicznie (-0,8 mln ton do poziomu 2,807 mld ton) cięcie globalnej produkcji wszystkich zbóż w tym sezonie. Nadal oznacza to poziom produkcji o 1,9% wyższy niż w sezonie 2022/23.
 
Światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu
 
Konsekwencją majowych zmian w światowym bilansie zbóż są niższe (niż w kwietniu) o 2,7 mln ton zapasy końcowe, szacowane na 772,3 mln ton. Po majowej korekcie w dół, zapasy zbóż powinny obniżyć się o 9,4 mln ton (-1,2%) w stosunku do zamknięcia sezonu 2022/23.
 
Mimo to wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na komfortowym poziomie 27,4% (zapasy wystarczą na 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że blisko połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach (211 mln ton kukurydzy i 133 mln ton pszenicy i 103 mln ton ryżu).

Trzeba zauważyć, że sytuacja w bilansie zbóż paszowych (zapasy wzrosną r/r) zdecydowanie różni się w stosunku do bilansu pszenicy i ryżu (w obu przypadkach zapasy spadną r/r).
 


Tagi:
źródło: