| Autor: redakcja1

USDA ponownie tnie prognozy światowych zbiorów zbóż w tym sezonie

W prognozie z 12-go października 2022 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oczekuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,747 mld ton i będzie o 1,9% niższa niż sezon wcześniej. Oznacza to cięcie produkcji o 9 mln ton w stosunku do prognozy wrześniowej.

USDA ponownie tnie prognozy światowych zbiorów zbóż w tym sezonie
Obok produkcji, USDA obniżył też o prawie 5 mln ton (m/m) zapasy początkowe (końcowe dla 2021/22). Stąd globalna podaż zbóż spadła (m/m) o 13,9 mln ton.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest obniżenie prognozy globalnych zapasów (o 6,1 mln ton w stosunku do września) do 765,8 mln ton na koniec 2022/23. Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 28,6 mln ton (-3,6% - r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie ok. 28% (zapasy pokryją 101 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Gorsze w tym miesiącu prognozy są głównie konsekwencją niższych niż we wrześniu oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy i w niewielkim zakresie cięcia światowej produkcji pszenicy. Warto przypomnieć, że wcześniejsze comiesięczne prognozy przynosiły coraz to lepsze szacunki dla pszenicy. Październikowa prognoza zakłada też niższy niż we wrześniu poziom konsumpcji zbóż - oceniany na 2,775 mld ton. Światowa konsumpcja zbóż obniży się o 0,7% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.


Tagi:
źródło: