| Autor: redakcja1

W lutym nie widać było jeszcze przyspieszenia w unijnym eksporcie pszenicy

Na początku sezonu 2021/22 (zaczął się w lipcu 2021) kraje Unii Europejskiej intensywnie eksportowały pszenicę. Dużo wyższe od średniej tempo eksportu zawdzięczaliśmy rekordowym zbiorom w Rumunii i Bułgarii, ale też doskonałej lokalizacji tych krajów (basen Morza Czarnego, gdzie obecnie toczy się wojna).

W lutym nie widać było jeszcze przyspieszenia w unijnym eksporcie pszenicy
Kraje te odpowiadały przez dłuższy czas za połowę unijnego eksportu pszenicy. O ile Bułgaria została w miarę szybko wyprzedzona przez Francję, a następnie Niemcy, to Rumunia pierwsze miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej straciła dopiero w styczniu 2022.

Doskonałe początkowo tempo eksportu mocno zwolniło na początku II połowy sezonu 2021/22, czyli od początku tego roku.

Według danych KE kraje UE wyeksportowały od początku sezonu 17,89 mln ton pszenicy miękkiej, czyli 2% poniżej wyniku z analogicznego okresu sprzed roku. Spowolnienie eksportu było efektem olbrzymiej konkurencji na tym rynku po rekordowych zbiorach na Ukrainie, ale też w Australii i w Argentynie.

Eksport wszystkich unijnych zbóż sięga teraz 30,02 mln ton i jest o 7% większy niż przed rokiem, dzięki kukurydzy (+125% r/r).

Unijny eksport pszenicy często przegrywał z tańszymi dostawami z Ukrainy, która do wybuchu wojny wyeksportował ponad 17 mln ton pszenicy (+33% r/r).

Sytuacja powinna się diametralnie zmienić w kolejnych miesiącach z uwagi zablokowanie eksportu z ukraińskich portów i ograniczeniu wysyłek z Rosji po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Przypominam, że najnowsza prognoza USDA zakłada, że UE wyeksportuje w tym sezonie 37,5 mln ton pszenicy (razem) w porównaniu do 24 mln ton ukraińskiego eksportu tego zboża.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

W rankingu eksporterów pszenicy miękkiej Francja wyprzedza teraz Rumunię, osiągając udział w całym eksporcie na poziomie 29,2% (5,22 mln ton) w porównaniu do 27,2% (4,86 mln ton) w przypadku Rumunii. Kolejne 2,34 mln ton wyeksportowały Niemcy i 1,66 mln ton - Bułgaria. Polska z wynikiem 0,93 mln ton (5,2% udział) wyprzedzana jest jeszcze  przez Litwę i Łotwę.

Warto zauważyć, że polski eksport pszenicy poza UE (0,93 mln ton) spadł w pierwszych 35 tygodniach obecnego sezonu aż o 60% w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2020/21.

Kierunku eksportu:

Chiny awansowały na drugie miejsce wśród odbiorców unijnej pszenicy

Największym odbiorcą unijnej pszenicy w tym sezonie jest Algieria, która kupiła 2,760 mln ton tego zboża, ale dostawy do tego kraju są o 1/5 mniejsze niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21.

Drugie miejsce w śród adresatów unijnych dostaw pszenicy zajmują Chiny (1,700 mln ton), które minimalnie wyprzedzają Egipt (1,641 mln ton), a następnie Nigeria (1,396 mln ton).


Tagi:
źródło: