| Autor: redakcja1

W lutym eksport zbóż z Rosji spowolnił

W lutym br. eksport zbóż z Rosji powinien być na poziomie 2,3-2,4 mln ton, w tym 1,7-1,8 mln ton pszenicy, 0,4 tys. ton kukurydzy i 80 tys. ton jęczmienia, a więc mniej niż 2,6 mln ton wywiezione w styczniu br.

W lutym eksport zbóż z Rosji spowolnił

Eksport zbóż z Rosji

Za przyczynę spowolnienia wysyłki uważa się sztormową pogodę w portach, co utrudniało załadunek oraz pogorszenie rentowności wywozu w wyniku umocnienia rubla (wg SovEcon). Rosja, która jest czołowym dostawcą pszenicy na świecie zebrała w 2016 roku rekordową ilość 119 mln ton zbóż, jednak od 1 lipca 2016 r. do lutego br. eksport nie wzrósł jak by wskazywał przyrost produkcji po części w wyniku umocnienia rubla.
 
Od początku sezonu 2016/2017 do lutego br. Rosja wysłała 25,6 mln ton zbóż względem 26,2 mln ton w porównywalnym okresie rok wcześniej. Rządowe plany eksportu zbóż w tym sezonie 37,5 mln ton mogą być nie realne, a więc bardziej prawdopodobny jest wywóz 35-36 mln ton. Według FAMMU/FAPA, do tej pory największym odbiorcą rosyjskiej pszenicy był Egipt przed Indonezją. Na rynkach międzynarodowych należy wkrótce oczekiwać wzrostu konkurencji ze strony Australii w wyniku spodziewanych rekordowych zbiorów pszenicy.


Tagi:
źródło: