Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Powierzchnia światowych zasiewów pszenicy w sezonie 2017/2018 będzie podobna do aktualnej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Prognozowana redukcja areału w Stanach Zjednoczonych i Kazachstanie ma być zrekompensowana jego...

Prognozowana redukcja areału w Stanach Zjednoczonych i Kazachstanie ma być zrekompensowana jego wzrostem w Rosji i w Północnej Afryce – informuje Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zasiewy pszenicy

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas podają, że zasiewy pszenicy ozimej na półkuli północnej w końcówce października były zaawansowane z pewnymi opóźnieniami notowanymi w UE i na Ukrainie.

 

Według IGC zasiewy w zachodniej części UE były spowolnione przez zbyt suche warunki we wrześniu, lecz październikowe deszcze poprawiły sytuację. Opóźnione są nadal zasiewy we Francji. W południowej i wschodniej części UE warunki pogodowe w trakcie siewów były zbliżone do normalnych. Wobec braku alternatyw, areał uprawy pod zbiory w 2017 r. może być zbliżony do tego z obecnego roku. Korzystne relacje cenowe rzepaku do pszenicy oraz niektórych zbóż do pszenicy mogą spowodować, że powierzchnia zasiewów pszenicy w UE będzie jednak nieco mniejsza niż pod zbiory w 2016 r. Jednak z dużym prawdopodobieństwem wyraźnie wyższe będą plony, dając w rezultacie większą produkcję.

 

W końcówce października wg IGC zasiewy w Rosji zbliżały się do końca, z opóźnieniami jedynie na południu w związku z ulewnymi deszczami. Jednak biorąc pod uwagę dobrą opłacalność tego kierunku produkcji w Rosji oraz zakładając normalną proporcję utraconych upraw, IGC ocenia, że powierzchnia zbiorów w przyszłym roku po raz piąty z rzędu wzrośnie.

 

Jeśli chodzi o Ukrainę to nietypowy przebieg warunków pogodowych utrudniał zasiewy najpierw gleba była zbytnio przesuszona a potem wystąpiły nadmierne opady, szczególnie w centralnej i zachodniej części kraju. Jednak dzięki temu gleba jest odpowiednio nawodniona, co może ułatwić dalszy wzrost roślin. Areał uprawy może być ponownie mniejszy niż przeciętnie w ostatnich latach, lecz podobny jak pod zbiory w 2016 r.

 

W Stanach Zjednoczonych, na skutek mocnego dolara i wysokich zbiorów pszenicy, opłacalność tego kierunku produkcji jest niewysoka. Oczekuje się, że areał zasiewów będzie bardzo mały być może mniejszy niż pod zbiory w 2016 r., kiedy był najniższy od 45 lat.  

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? -1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy

  W Polsce kukurydzę uprawia się na powierzchni 1,2 mln hektarów z czego około 600 ha to uprawa na ziarno. Do obsiania takiego areału rolnicy maja do wyboru bardzo liczne odmiany z rejestrów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl