| Autor: kkj6

W tym roku spodziewa się dobrych plonów zbóż, ale spadku cen już nie koniecznie

W dalszym ciągu prognozy światowych zbiorów zbóż są bardzo dobre. Niestety z powodu wzrastającego popytu ceny niekoniecznie będą niższe.

W tym roku spodziewa się dobrych plonów zbóż, ale spadku cen już nie koniecznie

To właśnie wcześniejsze opady, które były przyczyną wielu podtopień oraz powodzi w Australii sprawiły, iż obecnie gleba jest zdecydowanie lepiej nawilgocona, co będzie zdecydowanie korzystniejsze dla kolejnych zasiewów.


Ukraina oraz Rosja także powinny zanotować większe plony, gdzie w przypadku Ukrainy może to być zwyżka w wysokości nawet o blisko 10 mln ton. Z kolei w przypadku Rosji może to być 15-27 mln ton. Również w państwach Ameryki Południowej jak Brazylia czy Argentyna prognozy są optymistyczne.


Niemniej jednak, podług przewidywań, w Unii Europejskiej produkcja może osiągnąć wolumen prawie o 16 mln ton więcej niż to było w poprzednim sezonie. Równie dobre są prognozy dla Stanów Zjednoczonych.


Co więcej, otóż w przypadku dobrych zbiorów należy się spodziewać obniżek cen. Niestety w bardzo szybkim tempie rośnie popyt na zboże. Można tu wskazać Chiny, które poprzez swój rozwój zużywają znacznie więcej tego surowca tak niezbędnego w celach konsumpcyjnych oraz paszowych. Także Stany Zjednoczone notują dynamiczny wzrost zapotrzebowania szczególnie kukurydzy, która wykorzystywana jest do produkcji biopaliw.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!