| Autor: redakcja1

Francja: Zbiory pszenicy będą wyższe niż przed rokiem

Tegoroczne zbiory pszenicy we Francji są szacowane na 37,9 mln ton, a więc o 1 mln ton więcej w odniesieniu do z ubiegłego sezonu – podaje FAMMU/FAPA.

Francja: Zbiory pszenicy będą wyższe niż przed rokiem

Zbiory pszenicy we Francji

Większa produkcja pszenicy będzie odzwierciedleniem zwyżki areału tego gatunku – o 3% w skali roku. Plonowanie będzie z kolei minimalnie gorsze niż przed rokiem. Ministerstwo ocenia je na 7,34 ton z ha w stosunku do 7,48 t/ha rok wcześniej. Warunki pogodowe dla upraw pszenicy były w większości sprzyjające, gdyż zima i wiosna była łagodna i ciepła. Jednakże dotkliwe upały i susze odnotowywane wczesnym latem mogły wywrzeć pewien negatywny wpływ na zbiory.

 

Więcej niż przed rokiem ma być także pszenicy twardej, gdyż zbiory zostały oszacowane na 1,7 mln ton, a więc aż o 15,2% więcej niż w 2014 roku. Podobnie jak w odniesieniu do pszenicy miękkiej będzie to głównie odzwierciedleniem zwyżki powierzchni upraw areału. Produkcja durum będzie o 16% poniżej przeciętnej z okresu 2010-2014.

Zbiory jęczmienia

Minimalnie tylko mniej niż w 2014 roku Francja zbierze jęczmienia – 11,7 mln ton, czyli o 0,5% poniżej zeszłorocznej produkcji. W tym 8,95 mln ton stanowić będzie jęczmień ozimy o 4,6% więcej niż przed rokiem i 2,8 mln ton stanowić będzie jęczmień jary, tj. mniej o 13,9% w obrębie roku.

 

FranceAgrimer nie podał przewidywań dla kukurydzy, ale pojawi się ona w przyszłym miesiącu. Obszar upraw tego gatunku prognozowany jest na 1,6 mln ha, czyli o 8% więcej niż przed rokiem.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!