| Autor: redakcja1

Plonowanie pszenicy w UE szacowane na 5,85 t/ha

W ostatnim czasie unijny zespół monitorujący kondycję upraw (MARS) minimalnie zwiększył szacunki tegorocznych plonów pszenicy miękkiej w UE. Jak zauważa, FAMMU/FAPA wyjątkiem jest Francja, gdzie obfite opady deszczu powodują nie tylko problemy z jakością ziarna, ale też przełożą się na gorsze plonowanie, a więc i na wysokość zbiorów.

Plonowanie pszenicy w UE szacowane na 5,85 t/ha

Plonowanie pszenicy w UE

Analizując sytuację w całej Unii średnie plony pszenicy zwyczajnej są większe w odniesieniu do poprzednich prognoz wzrost z 5,82 t/ha do 5,85 t/ha. Oznacza to wprawdzie pogorszenie plonowania w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem o 2,9%, kiedy było to 6,03 t/ha, ale jednocześnie wzrost o 4,6% w porównaniu do przeciętnej z ostatnich pięciu sezonów.
 
Nie wszędzie jednak w Unii oczekiwany jest urodzaj. Francja, jest krajem, który w największym stopniu ucierpi z powodu nadmiernych, lipcowych opadów. Przewidywania plonowania zostały zmniejszone z 7,45 t/ha do 7,37 t/ha. Oznaczałoby to plony o 6,9% mniejsze w odniesieniu do tych z 2015 roku, dalej jednak o 0,5% przewyższające średnią z ostatnich pięciu sezonów.
 
Zdaniem FranceAgriMer, do 18 lipca br. zebrano francuską pszenicę miękką z 17% obszaru przeznaczonego pod ten gatunek w stosunku do 53% w porównywalnym okresie sezon wcześniej. Ograniczone nasłonecznienie i nadmierna wilgotność gleb wpłynęła na wzrost występowania szkodników i chorób roślin, przede wszystkim w północnej części Francji, a także na dużym obszarze krajów Beneluksu.
 
Z kolei w przypadku niektórych pozostałych krajów Wspólnoty MARS dokonał dodatnich korekt plonowania. W związku z tym, w Bułgarii szacunki plonów pszenicy miękkiej zwiększono z 4,66 t/ha w czerwcowym raporcie do 5,08 t/ha. Oznaczałoby to zwyżkę plonów o 23% w odniesieniu do przeciętnej z okresu ostatnich pięciu lat.

Plonowanie kukurydzy

W przypadku unijnej kukurydzy MARS dokonał też dodatnich korekt średniego plonowania z 7,35 t/ha do 7,42 t/ha, czyli jest to wzrost o 17,8% w ujęciu rok do roku i o 7,1% powyżej średniej pięcioletniej.

Plonowanie jęczmienia

Prognozowane plonowanie jęczmienia w UE zostało także minimalnie podniesione z 4,99 t/ha do 5,01 t/ha. Jest to o 5,8% więcej w porównaniu z przeciętną z okresu ostatnich pięciu lat, ale o 0,6% mniej niż odnotowano w 2015 roku.

Natomiast dla rzepaku MARS skorygował szacowane plony w Unii z 3,22 t/ha do 3,24 t/ha.


Tagi:
źródło: