| Autor: redakcja1

Rośnie eksport pszenicy z UE

W listopadzie 2014 roku francuska firma analityczna Strategie Grains skorygowała w górę szacunki eksportu pszenicy z Unii w tym sezonie, co odzwierciedla spodziewaną zwyżkę sprzedaży na rynki zagraniczne ze strony Niemiec i Polski – podaje FAMMU/FAPA.

Rośnie eksport pszenicy z UE

Eksport pszenicy z UE

Na dobre tempo unijnego eksportu pszenicy w obecnym sezonie wpływa kilka czynników, takich jak: korzystne wyniki unijnej produkcji, słabość euro oraz okresowe zmniejszenie się konkurencyjności niektórych dostawców jak Rosji i USA.
 
W ostatnim raporcie SG przewiduje wysokość eksportu pszenicy z UE w sezonie 2014/2015 na 26,8 mln ton. Jest to sporo więcej w odniesieniu do 24,2 mln ton w poprzednim raporcie, choć w dalszym ciągu jednak mniej niż w rekordowym sezonie 2013/2014 – 29 mln ton.

Eksport pszenicy z Polski i Niemiec

Ostatnia korekta uwzględnia szacowany wzrost eksportu z Polski o 1,8 mln ton oraz z Niemiec o 900 tys. ton. Aktualna koniunktura dla eksportu z Polski, Niemiec i krajów bałtyckich jest związana z utrzymującym się popytem na pszenicę wysokiej jakości. Tymczasem unijny lider w produkcji pszenicy odnotowuje problemy z jakością ziarna, co wnika z deszczowej pogody latem. Francja dysponuje znacznymi nadwyżkami pszenicy, ale spory jej odsetek jest jakości paszowej.

Zapasy pszenicy

SG zapowiada zwiększenie się unijnych zapasów pszenicy na koniec tego sezonu do 17 mln ton. Jest to w prawdzie mniej o 2 mln ton w odniesieniu do prognozy z wcześniejszego miesiąca, chociaż dużo więcej niż pod koniec minionego sezonu, kiedy było to 10 mln ton.Tagi:
źródło: