| Autor: redakcja1

Wzrost notowań kukurydzy oddala wprowadzenie ceł

Wraz ze zwyżką cen kukurydzy na giełdzie w Chicago perspektywa prowadzenia ceł w przywozie kukurydzy do Unii oddaliła się, choć jeszcze niedawno wyjątkowo niskie ceny kukurydzy na CBoT mogły oznaczać ewentualność zastosowania ceł w unijnym imporcie.

Wzrost notowań kukurydzy oddala wprowadzenie ceł

Cło na kukurydzę

Jak wynika z unijnych przepisów cena wwozowa podstawowych zbóż, tj. pszenicy miękkiej, durum, jęczmienia, kukurydzy, żyta i sorgo, w sumie z kosztami frachtu i cłami (cif Rotterdam), nie może być większa od 155% unijnej ceny interwencyjnej dla danego miesiąca.
 
Sposób naliczania należności celnych w imporcie zbóż do Unii, jest określany przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 642/2010 z dnia 20 lipca 2010 roku.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, wyliczona cena przywozowa jest następnie przeliczana z dolarów amerykańskich na euro po dziennym kursie wymiany. Stawki celne w wwozie są kalkulowane jako różnica pomiędzy unijną ceną interwencyjną dla danego miesiąca pomnożoną przez współczynnik 1,55, a reprezentatywną ceną importową na bazie cif Rotterdam. Pod uwagę brana jest przeciętna z okresu 10 dni.Tagi:
źródło: