| Autor: redakcja11

W marcu wyeksportowaliśmy ponad 400 tys. ton pszenicy drogą morską

W marcu zanotowano najwyższy w bieżącym sezonie wolumen eksportu pszenicy drogą morską.

W marcu wyeksportowaliśmy ponad 400 tys. ton pszenicy drogą morską

Eksport pszenicy z Polski

Jak wynika z danych Sparks, w marcu br. za pośrednictwem portów morskich wyeksportowano z Polski 437 tys. t pszenicy. Jest to największa jak do tej pory wielkość miesięcznego wywozu w sezonie 2015/16. Jednak wciąż jest niższa od notowanych przed rokiem. Warto podkreslić, ze w marcu 2015 r. wyeksportowano 537 tys. t pszenicy.

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, łączna wielkość załadunków portowych pszenicy w okresie od sierpnia 2015 r. do marca 2016 r. wyniosła 1744 tys t.  Nadal jest to o 35% mniej niż w tym samym okresie w sezonie 2014/15, kiedy na statki załadowano 2698 tys. t ziarna.

Obserwowane w lutym i marcu br. wyraźny wzrost tempa eksportu jest jednak nieco zaskakujący. Tym samym oznacza, że możliwości eksportowe są większe niż można było się wcześniej spodziewać analizując bilans pszenicy i pozostałych zbóż. Większy wywóz oznaczać może, że udział pszenicy w mieszankach paszowych musiał obniżyć się bardziej niż oczekiwano, albo produkcja pszenicy była wyższa niż podają oficjalne dane, albo znalazło się nowe źródło zbóż paszowych, np. z importu. Jeśli tempo eksportu nadal utrzyma się to, zapasy pszenicy na koniec sezonu będą niewielkie.Tagi:
źródło: