| Autor: redakcja1

Wysoki eksport zbóż z Rosji. Rosja zawiesza cła eksportowe na pszenicę

W sezonie 2015/2016 Rosja wysłała prawie 34 mln ton ziarna zbóż, w tym 24,6 mln ton pszenicy, stając się tym samym czołowym krajem eksportującym pszenicę na świecie, a więc zaraz po Kanadzie i USA, przy czym nie licząc UE.

Wysoki eksport zbóż z Rosji. Rosja zawiesza cła eksportowe na pszenicę
Jak wskazuje Andrzej Bąk z eWGT, liczba krajów będących importerem rosyjskiego zboża zwiększyła się do 100. Mimo rekordowych w 2016 roku zbiorów zbóż, ocenianych na ponad 110 mln ton, Rosja ma potencjał do dalszego wzrostu produkcji.
 
Kilka dni temu rosyjski minister rolnictwa stwierdził, że do 2030 roku kraj ten może zwiększyć swoje zbiory zbóż do 130 mln ton, chociaż w dalszym ciągu będzie to mało w stosunku do Chin - 500 mln ton czy USA - 470 mln ton.

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej planuje zawiesić cło wywozowe na pszenicę w okresie od 15 września 2016 roku do 1 lipca 2018 roku, zgodnie z projektem dekretu rządu.

Tym bardziej, że wielkość zasobów zbóż w pełni zaspokoi potrzeby kraju, w tym pozwoli na utrzymanie niezbędnego poziomu zapasów i eksport 35-40 mln ton ziarna w tym sezonie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!