| Autor: redakcja1

Zakłócenia w dostawach kukurydzy z Ukrainy do Chin

Jak poinformowała ukraińska rządowa firma handlowa GPZKU, wystąpiły problemy w dostawach kukurydzy na chiński rynek – podaje FAMMU/FAPA.

Zakłócenia w dostawach kukurydzy z Ukrainy do Chin

Eksport kukurydzy z Ukrainy

Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną, Ukraina ma aktualnie trudności ze zrealizowaniem kontraktów na dostawy kukurydzy do Chin zawartych w październiku 2014 roku.

Prywatna firma paszowa podpisała w tym czasie kontrakt na dostawę 19 ładunków ukraińskiej kukurydzy, o łącznym tonażu 1,1 mln ton w ramach kwot importowych, przyznanych zgodnie z porozumieniem „pożyczki za zboże” podpisanym w 2012 roku pomiędzy GPZKU i jedną z chińskich korporacji.

Mimo obecnych zakłóceń w eksporcie Ukraina ma szansę na zajęcie pierwszej pozycji w rankingu eksporterów na świecie w sezonie 2014/2015. Według grudniowej prognozy USDA, w tym sezonie kraj wywiezie 16,5 mln ton kukurydzy. Niemniej jednak, nie zostanie pobity ubiegłoroczny rekord w wysokości 20 mln ton, choć spodziewane są dobre wyniki w sprzedaży na rynki zagraniczne.

Zdaniem UkrAgroConsult, ukraińska kukurydza jest sprzedawana aktualnie w cenach od 185 do 190 USD za tonę (fob porty Morza Czarnego), gdyż tegoroczne zbiory były dobre, bo wyniosły 27,6 mln ton.Tagi:
źródło: