| Autor: redakcja1

Zapasy globalne kukurydzy powiększą się na koniec tego sezonu - prognoza USDA

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) spodziewa się, że światowa produkcja kukurydzy wzrośnie w tym sezonie o ponad 6% - rok do roku i wyniesie rekordowe 1,230 mld ton. Marcowa prognoza jest jednak o 2,3 mln ton gorsza od tej z lutego, ale warto przypomnieć, że w styczniu korekta produkcji w górę sięgnęła aż 13,7 mln ton.

Zapasy globalne kukurydzy powiększą się na koniec tego sezonu - prognoza USDA
Za znaczne odbicie w światowej produkcji kukurydzy w skali roku odpowiadać mają głównie USA, Chiny, Argentyna (po katastrofalnej suszy), Unia Europejska i Ukraina, przy niższej (r/r) produkcji w Brazylii.
 
Lepsze w marcu prognozy dla Argentyny i nadal dobre dla Brazylii
 
Wbrew oczekiwaniom analityków, USDA pozostawił prognozę zbiorów kukurydzy w Brazylii na dużym poziomie 124 mln ton (oczekiwano cięcia o 2 mln ton) po korekcie w dół o 3 mln ton w lutym. W skali roku brazylijska produkcja kukurydzy spadnie o ok. 10%, ale i tak obecna prognoza oznacza drugi wynik w historii.

Analitycy spodziewali się, że argentyńska produkcja kukurydzy zostanie utrzymana na rekordowym poziomie 55 mln ton. USDA jednak podniósł o 1 mln ton do 56 mln ton argentyńskie zbiory w tym sezonie (+53% – r/r). W konsekwencji łączna produkcja kukurydzy w Ameryce Południowej powinna być rekordowo wysoka.

 
USDA podniósł prognozę eksportu z Argentyny i Ukrainy
 
W ślad za korektą w górę argentyńskich zbiorów kukurydzy, zwiększono o 1 mln ton do 42 mln ton) oczekiwany eksport. USDA poniósł jednocześnie (+1,5 mln ton do 24,5 mln ton) oczekiwany eksport tego zboża z Ukrainy.
 
Światowe zużycie kukurydzy wzrośnie dużo wolniej niż produkcja
 
Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 została podniesiona w marcu o 1,5 mln ton do 1,212 mld ton. W skali roku konsumpcja kukurydzy powinna wzrosnąć o 3,9%, ale i tak nie dogoni skali wzrostu zapowiadanej produkcji (+6,3% - r/r).
 
Zapasy globalne kukurydzy powiększą się na koniec sezonu o 6%
 
Najnowszy raport zmniejszył (od lutego) prognozę globalnych zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2023/24 o 2,4 mln ton do 319,7 mln ton. Nadal w skali roku światowe zapasy kukurydzy powinny zwiększyć się aż o 6% (18 mln ton).
 
USA zaliczyły rekordowe zbiory, a zapasy wzrosną tam o 60%
 
W raporcie z 8-go marca 2024 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) pozostawił krajowe zbiory kukurydzy w tym sezonie na rekordowym poziomie 389,7 mln ton. Jest to wynik o 12% lepszy niż przed rokiem, a jego konsekwencją ma być 60% wzrost amerykańskich zapasów na koniec sezonu.


Tagi:
źródło: