| Autor: redakcja1

Nowy system ceł w eksporcie pszenicy z Rosji

Wszystko wskazuje na to, że od 1 lipca br. Rosja wprowadzi nowe regulacje w eksporcie pszenicy.

Nowy system ceł w eksporcie pszenicy z Rosji

Jak podaje FAMMU/FAPA planowane jest zastosowanie zmiennego systemu ceł w wysyłce pszenicy opierającego się o ceny w kontraktach. Jak poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Rolnictwa, opłaty wywozowe będą nieznaczne, tj. co najmniej 1 rubel za tonę metryczną, ale do progu cenowego wynoszącego 11 tysięcy rubli - 220 USD za tonę. Powyżej progu będą stosowane większe cła.

 

Ministerstwo nadal jest w trakcie opracowywania kształtu planowanego instrumentu, którego celem będzie ochrona rynku krajowego przed nadmiernym eksportem pszenicy. Jest to istotne dla interesów Rosji z uwagi na utrzymującą się słabość rubla, działającą wspierająco na wywóz.

 

Dla przypomnienia, w kończącym się sezonie handlowym Rosja została zmuszona do wprowadzenia ceł w wysyłce pszenicy, w obawie przed niekorzystnym wpływem ewentualnego wydrenowania rynku przy utrzymującym się zwiększonym wywozie. Cła te obowiązywały w okresie od 1 lutego br. do 15 maja br., kiedy to zostały zniesione.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!