| Autor: redakcja1

Zasiewy zbóż jarych i ozimych

Z oceny przeprowadzonej w I dekadzie maja 2019 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów zbóż ozimych jest lepszy od zeszłorocznego.

Zasiewy zbóż jarych i ozimych
Oceniono go na 3,6- 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, a stan rzepaku i rzepiku ozimego oceniono wyżej o 0,2 stopnia kwalifikacyjnego niż ocena ubiegłoroczna, jednak niżej niż jesienią 2018 r.
 
Zboża jare zasiano na ogół w większości województw terminowo lub z nieznacznym opóźnieniem. Jesień i zima nie zostawiły żadnych zapasów wody w glebie, stąd zaobserwowano w wielu rejonach wiosną znaczne przesuszenie gleby, a chłodne noce i poranki hamowały początkowo wschody roślin.
 
Siewy zbóż jarych rozpoczęto w pierwszych dniach marca a w pełni ruszyły w połowie marca. Brak wiosennych opadów spowodował, że warunki wilgotnościowe w glebie były wyjątkowo niesprzyjające dla wschodów i wegetacji zbóż jarych. Sytuację pogarszały silne, mocno wysuszające wiatry, a chłodne noce i przesuszona gleba sprawiły, że stan zasiewów jarych jest bardzo zróżnicowany na poszczególnych plantacjach.
 
Poprawa warunków agrometeorologicznych w końcu kwietnia i na początku maja wpłynęła korzystnie na wegetację zasiewów jarych. Występujące od połowy maja dość intensywne opady deszczu pozytywnie wpłynęły na poprawę stanu zbóż jarych i ozimych.


Tagi:
źródło: