| Autor: redakcja4

Ploniarka zbożówka (Oscinella frit)

Plantacjom kukurydzy zagraża ploniarka zbożówka. Szkodnik ten występuje w trzech pokoleniach, przy czym najgroźniejsze dla uprawy jest I. Muchówki pojawiają się w kwietniu oraz maju.

Ploniarka zbożówka (Oscinella frit)
Larwy tego owada są białe o długości nie przekraczającej 4-5 mm. Zimują wewnątrz roślin z rodziny wiechlinowatych. Na wiosnę gdy się ociepli przepoczwarzają się i wylatują w dojrzałej formie jaką jest muchówka. Ma ona wówczas długość 2 mm i jest czarnej barwy. Skrzydełka są przeźroczyste a oczy czerwonawe. Charakterystyczne jest żółte ubarwienie od strony brzusznej owada.
 
Kiedy zauważymy więcej niż 5-10 osobników na roślinie należy podjąć czynności w celu ich zwalczenia, szkody mogą stać się wtedy znaczące. Owad żeruje głównie na liściach sercowych niszcząc je. Jest to szczególnie szkodliwe przy pojawieniu się pierwszych młodych listków. W sytuacji gdy owad pojawiał się we wcześniejszych latach należy podjąć opryski bez czynności stwierdzania ich obecności.
 
Profilaktycznie zaleca się stosowanie późnego siewu ozimego oraz wczesnego -zbóż jarych. Używać należy ziaren zaprawionych insektycydami. Zwalczanie może się także odbywać drogą chemiczną. Ploniarkę oprócz kukurydzy można spotkać na zbożach.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!