Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny żywności w Rosji poszybowały w górę

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Podpisany ostatnio przez Władimira Putina dekret dotyczący wprowadzenia embarga na produkty...

Podpisany ostatnio przez Władimira Putina dekret dotyczący wprowadzenia embarga na produkty żywnościowe dotknął nie tylko importerów z Unii Europejskiej, USA i Australii, ale także rosyjskich konsumentów. Embargo spowodowało bowiem wzrost cen żywności w samej Rosji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Polska najbardziej dotknięta embargiem

Embargo wpłynie na jedne państwa mniej a na inne więcej. Jednym z najbardziej dotkniętych krajów będzie między innymi Polska, która zajmowała 7 miejsce w rankingu największych dostawców produktów rolno-spożywczych do Rosji. Według danych z ubiegłego roku tj. 2013 r. wielkość eksportu to blisko 1,55 mld USD. Polska nie stanowi istotnego dostawcy zbóż, jednak eksportujemy produkty przetwórstwa zbożowego. Unijny eksport żywności w 2013 r. to 13,7 mld USD.

Rosyjscy konsumenci, a embargo

Według badań przeprowadzanych przez analityków największe skutki rosyjskiego embargo poczują rosyjscy konsumenci. Po wprowadzeniu zakazu ceny żywności na terenie Rosji poszybowały w górę, cena jabłek sięga 5,2 zł/kg natomiast słabej jakości kiełbasa to ponad 30 zł/kg. Może to spowodować negatywny wzrost inflacji, której stopa w lipcu wyniosła 7,5%.
Naruszenie zasad WTO
Według stwierdzenia agencji Reuters wprowadzenie embarga to naruszenie zasad WTO (ze względów politycznych). Rosja w 2012 r. ogłosiła przynależność do Światowej Organizacji Handlu. Nie jest to jednak możliwe do udowodnienia, ponieważ Rosja nie podaje prawdziwych przyczyn wprowadzenia ograniczenia importu – powołując się na uwagi rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych.
 
Rosyjskie służby fitosanitarne VPSS zapowiedziały rozszerzenie importu żywności z Ameryki Południowej, a przede wszystkim z Brazylii, Ekwadoru, Chile i Argentyny.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl