| Autor: kkj6

Znowu drożeją ziarna na światowych rynkach

Wśród rolników postrach wzbudza cały czas stan zasiewów w północnej części Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Cały czas brakuje w tych rejonach opadów deszczu, który źle wpływa na kondycję zasiewów.

Znowu drożeją ziarna na światowych rynkach

Na podniesienie cen ziarna wpływ miało też zmniejszenie prognoz zbiorów pszenicy miękkiej w krajach Unii Europejskiej.


W ubiegły piątek ceny pszenicy w kontraktach na sierpień oscylowały na poziomie 230 euro za tonę. Był to wzrost aż o 10,3 procenta w odniesieniu do poprzedniego tygodnia. W kontrakcie listopadowym zwyżka wyniosła 6,1 procenta podnosząc cenę do poziomu 225,75 euro za tonę.


Wzrosły też ceny rzepaku. Obawa o stan zbiorów, które mogą być osłabione przez pogodę były bezpośrednią przyczyną podwyżek. I tak oto ceny wynoszą 447 euro za tonę w kontrakcie sierpniowym ukazując 4,7 procentowy wzrost w porównaniu z tygodniem poprzedzającym. W kontrakcie listopadowym 4 procent zwyżki, czyli 444,25 euro za tonę.


Jednakże nieznacznie podrożała też soja na giełdzie w Chicago. Tendencje wzrostowe, które były ostatnio dość popularne na tym rynku zatrzymało zwiększenie wielkości zapasów soi w Stanach Zjednoczonych mających przynieść osłabienie dla eksportu soi.


W zeszłym tygodniu ceny tego ziarna w Chicago w kontrakcie przewidzianym na maj były na poziomie o 0,9 procenta wyższym wobec tygodnia poprzedzającego, dając wynik 491,26 dolarów za tonę.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!