Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rolniku, zgódź się na pobieranie próbek glebowych z pól

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza (KSChR) oraz podlegające jej Okręgowe Stacje...

Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza (KSChR) oraz podlegające jej Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSChR) na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzą szeroki monitoring gleb (pobór prób glebowych, analizę laboratoryjną), który wykorzystywany jest do monitorowania i ewaluacji Wspólnej Polityki Rolnej w celu oceny oddziaływania, efektywności, skuteczności i znaczenia interwencji z zakresu polityki rozwoju obszarów wiejskich. Nadzór naukowy nad tymi pracami prowadzi IUNG-PIB.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Założony cel szerokiego monitoringu gleb jest realizowany poprzez badania właściwości chemicznych (np. odczyn, przyswajalne formy P, K, Mg, gęstość objętościowa warstwy organicznej, w celu określenia zasobów węgla organicznego), fizycznych (np. kategoria agronomiczna gleby) i biologicznych (np. biomasa mikroorganizmów, aktywność dehydrogenaz, populacja dżdżownic (ilość), rośliny segetalne (chwasty) gleb, oraz badania ankietowe o różnym stopniu szczegółowości. Zakres corocznych badań terenowych jest zróżnicowany i wynosi od 600 punktów kontrolnych do kilku tysięcy w całym kraju.
 
Dla przykładu w bieżącym roku jednym z elementów tych prac jest wykonanie badania aktualnego stanu gleb bogatych w węgiel organiczny. Badania te prowadzone są na obszarach, na których występują gleby torfowe, gleby torfowe na podłożu mineralnym, gleby murszowe na podłożu mineralnym i murszaste oraz gleby mułowo-torfowe i torfowo-mułowe. Jest to ważne ponieważ doniesienia literatury naukowej na temat obecnego stanu gleb pochodzenia organicznego w różnych krajach Europy, również w Polsce są niejednoznaczne i wskazują zarówno na postępujący proces degradacji tych gleb, ale również na zachodzące procesy akumulacji węgla organicznego. Natomiast obszary na których występują gleby organiczne i organiczno-mineralne mają w środowisku szczególne znaczenie nie tylko z uwagi na zasoby węgla zgromadzone w materii organicznej, olbrzymie zasoby wodne, ale również dużą bioróżnorodność i pozytywny wpływ na warunki życia człowieka.
 
Dotychczasowe doświadczenia z wdrażania monitoringu gleb wskazują, iż podczas prac terenowych pracownicy KSChR, OSChR, czy IUNG-PIB spotykają się często z niechęcią rolników, którzy nie wyrażają zgody na pobieranie próbek glebowych z ich pól. Dlatego też MRiRW zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w zakresie informowania rolników o przedmiotowych badaniach.
 
Prowadzone przez KSChR, OSChR, czy IUNG-PIB badania są całkowicie anonimowe i bezpłatne. Wyniki badań zostaną wykorzystane do oceny WPR i mogą zostać udostępnione przez KSChR rolnikom na ich wniosek bezpłatnie.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Leśnicy ruszają na pomoc pszczołom
 • Leśnicy ruszają na pomoc pszczołom

  Kolejne nadleśnictwo, tym razem Nadleśnictwo Złotów (RDLP Piła), będzie zaangażowane w projekt „Pszczoły wracają do lasu” realizowany przez Lasy Państwowe.
 • Jakość gleb w powiecie wrzesińskim
 • Jakość gleb w powiecie wrzesińskim

  Głównym celem produkcji roślinnej jest uzyskanie odpowiedniego plonu wysokiej jakości. Produkcja rolnicza zależy od czynników antropogenicznych, takich jak poziom nawożenia, ochrona roślin czy...
 • Czynniki warunkujące plony uzyskiwane z trwałych użytków zielonych
 • Czynniki warunkujące plony uzyskiwane z trwałych użytków zielonych

  Właściwości plonotwórcze łąk i pastwisk zależą od ich zasobności w składniki pokarmowe, uwilgotnienia i składu botanicznego runi.
 • Warto wapnować glebę
 • Warto wapnować glebę

  Gleby kwaśne i bardzo kwaśne posiadają słaby potencjał plonowania. Rośliny uprawiane na takich gruntach mają ograniczony wzrost i rozwój, gdyż istnieje gorsza przyswajalność składników...
 • Niekorzystne warunki zbioru płodów rolnych
 • Niekorzystne warunki zbioru płodów rolnych

  Nadmierne opady deszczu w 2017 roku utrudniają zbiór płodów rolnych w gminie Ostroróg w powiecie szamotulskim. Najstarsi producenci rolni nie pamiętają tak trudnych prac polowych, zaczynając od...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl