ARiMR: 20 lat wspieramy rolnictwo w Polsce

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powstała w 1994 r. w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. W początkach swojego istnienia ARiMR udzielała wsparcia z budżetu krajowego głównie na dopłaty do oprocentowania kredytów udzielanych rolnikom przez banki. Ten rodzaj pomocy jest dostępny w Agencji również i teraz. W latach 2002-2003 ARiMR udzielała wsparcia na zalesianie gruntów rolnych o niskiej przydatności do prowadzenia działalności rolniczej. Łącznie w ciągu pierwszych 10 lat swojego istnienia Agencja przekazała na rozwój wsi i obszarów wiejskich ok. 12 mld zł.

ARiMR: 20 lat wspieramy rolnictwo w Polsce

Z obu Unijnych Programów wspierano też organizację konferencji związanych z hodowlą i sprzedażą ryb i przetworów rybnych, obsługą weterynaryjną hodowli, a także szkolenia podwyższające kwalifikacje pracowników sektora rybołówstwa np. uczące prawidłowego używania nowoczesnych narzędzi połowowych (m.in. elektrycznych) oraz dotyczące działań na rzecz poprawy ochrony środowiska.


Szanse wraz z nowym budżetem WPR UE na lata 2014-2020

Rozwój polskiej wsi będzie trwał i nasze rolnictwo umocni się w gronie potęg światowych w tej dziedzinie. Wiele wskazuje, że osiągnięty  w ubiegłym roku rekord wartości eksportu naszej żywności w wysokości 20 mld. euro, niebawem zostanie pobity. W nowym, unijnym budżecie na lata 2014-2020 zarezerwowano dla naszego rolnictwa 42,4 mld euro, o 3,2 mld euro więcej niż mieliśmy do dyspozycji w poprzedniej perspektywie finansowej. Na dopłaty bezpośrednie przypadnie 23,7 mld euro, na PROW 2014-2020  - 13,5 mld euro, na rozwój obszarów wiejskich - 5,2 mld euro z Funduszu Spójności. Wiele instrumentów wsparcia w ramach nowej WPR pozostanie i pomoc będzie udzielana według zasad znanych już z poprzedniego okresu, ale będą też  zmiany. Od przyszłego roku wzrośnie wysokość dopłat bezpośrednich wypłacanych polskim rolnikom. Naszemu rządowi udało się wywalczyć, że  wyniosą one średnio ok. 240 euro na ha. Przy czym rolnicy gospodarujący na areale większym niż 15 ha, żeby otrzymać je w pełnej wysokości, będą musieli spełniać dodatkowe tzw. wymogi ekologiczne. Będą więc musieli np. różnicować uprawy, utrzymywać istniejące trwałe użytki zielone i obszary proekologiczne. Jeśli tego nie zrobią otrzymają dopłaty pomniejszane o 30 proc. Przy czym w wypadku Polski,  ponieważ ponad 80 proc. gospodarstw, ma mniejszy areał niż 15 ha, więc nie będzie objęta tymi nowymi wymogami. To oznacza, że z ich powodu nie grozi im obniżenie wysokości dopłat. W ramach dopłat bezpośrednich nowością będzie zwiększenie ich wysokości dla rolników  mających poniżej 40 lat życia. W Polsce jest ich ok. 100 tys. Od 2015 roku przez kolejne pięć lat będą oni otrzymywać dopłaty bezpośrednie o 25 proc. większe niż pozostali. Tu warto też dodać, że tak jak obecnie młodzi rolnicy, będą dostawać na start zawodowy ostatnio zwiększone "premie" na tworzenie gospodarstw, które wynoszą 100 tys. zł.

Kolejna zmiana w dopłatach polega na tym, że od przyszłego roku będą otrzymywać je tylko tzw. aktywni rolnicy, czyli tacy, którzy: uprawiają ziemię, utrzymują ją w należytej kulturze i produkują na rynek. Samo posiadanie gruntów rolnych, nawet jeśli mają one charakter rolny i są utrzymywane w dobrej kulturze rolniczej, nie wystarczy by otrzymywać płatności obszarowe. Ten przepis sprawi, że z tego wsparcia nie skorzystają właściciele i użytkownicy terenów sportowych, rekreacyjnych czy lotnisk.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: