| Autor: redakcja1

Rośnie moc polskich instalacji fotowoltaicznych

Na koniec 2015 roku całkowita moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych wyniosła 120 MW, w tym mikroinstalacje stanowią już 26 proc. Duża konkurencja i rozwój technologii sprawiają, że ceny paneli fotowoltaicznych zmalały o 15 proc. w odniesieniu do 2012 roku. Mimo to w fotowoltaice Polska znajduje się na końcu Europy. Moce produkcyjne wykorzystywane są jedynie w 10 proc. – wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Rośnie moc polskich instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika w Polsce

– Na koniec ubiegłego roku mieliśmy 120 MW mocy zainstalowanej, w tym 30 MW w mikroinstalacjach. Dzięki temu fotowoltaika pojawiła się na rynku produkcji energii. To zaledwie 2 proc. energii w energetyce odnawialnej, ale jest to najszybszy przyrost ze wszystkich odnawialnych źródeł energii – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
 
Wartość rynku fotowoltaiki w 2015 roku zwiększyła się o 60 proc. w stosunku do 2014 roku. Ocenia się ją na ok. 470 mln zł. Raport IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce” wskazuje, że systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Ze 119 MW zainstalowanej mocy 77 MW pojawiło się na rynku w 2015 roku. Jak widać, żadna inna technologia energetyczna nie może się pochwalić takimi wynikami, jednak na tle innych krajów europejskich w dalszym ciągu wypadamy słabo.
 
 Wskaźnikiem do porównania jest liczba watów mocy zainstalowana na głowę mieszkańca. W Polsce to zaledwie 2,3 Wp, podczas gdy w Niemczech blisko 490. Świadczy to również o potencjale, który jest do zagospodarowania, i o wielkich nakładach inwestycyjnych, jakie powinny się pojawić. Tak niski wskaźnik 2 Wp jest miarą zacofania cywilizacyjnego – ocenia prezes IEO.
 
Segment ten w ostatnich latach zanotował dużą obniżka kosztów inwestycyjnych. Przeciętne ceny instalacji w segmencie mikroinstalacji zmniejszyły się o 15 proc. w porównaniu do 2012 roku.
 
– Drugą częścią są koszty instalacyjne, montażowe, serwisowe i koszty kapitału. One stanowią już połowę kosztów inwestycji. O ile światowe trendy ściągają ceny urządzeń fotowoltaicznych w dół, o tyle nie spadają koszty montażu – tłumaczy Wiśniewski.
 
Na początku 2016 roku koszty w segmencie mikroinstalacji spadły do 1 tys. euro na kW. To kwoty nawet o 30 proc. mniejsze od kosztów instalacji w Niemczech, które i tak z uwagi na bardzo rozwinięty rynek są jednymi z najmniejszych na świecie.
 
– Teoretycznie moglibyśmy się cieszyć, że mamy tak niskie koszty urządzeń, pod warunkiem że utrzymamy ich wysoką jakość i wysoką jakość montażu. Ale musimy też patrzeć na to, czy jest to cena gwarantująca rozwój branży. Może się wówczas okazać, że pod tym względem jest to cena zbyt niska – przekonuje ekspert.
 
Całkowite moce produkcyjne polskich producentów modułów fotowoltaicznych ocenia się na 600 MW w trakcie roku. To z kolei może się przekładać na wielkość 2,4 mln produkowanych modułów rocznie. Aktualnie zdolności produkcyjne są wykorzystywane w granicy 10 proc.
 
– Dlatego w Polsce mamy raczej wyprzedaż produktów po zaniżonej cenie. Warunki rynkowe nie pozwalają na zrównoważony i stabilny rozwój tej branży oraz na inwestycje, a branża bez inwestycji straci konkurencyjność – podkreśla Grzegorz Wiśniewski.


Tagi:
źródło: