| Autor: redakcja1

Eurostat: bezrobocie w Polsce znacznie poniżej europejskiej średniej

Jak wynika z najnowszego badania Eurostatu, w listopadzie br. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,8 proc., tyle samo co we wrześniu i październiku. To znacznie poniżej średniej europejskiej – w listopadzie stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc., a w krajach strefy euro – 7,9 proc.

Eurostat: bezrobocie w Polsce znacznie poniżej europejskiej średniej
Tym samym Polska znalazła się na 6. miejscu jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w krajach Unii Europejskiej. Ranking ten otwierają Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 1,9 proc., a zamyka Grecja 18,6 proc. (we wrześniu br.). Średnia dla krajów Unii Europejskiej to w listopadzie br. 6,7 proc. (w strefie euro 7,9 proc.).
 
W listopadzie br. według Eurostatu w Polsce było 647 tys. bezrobotnych, podczas gdy miesiąc temu wynosiła 654 tys. bezrobotnych. W listopadzie 2017 r. było ich 762 tys., a stopa bezrobocia wynosiła 4,4 proc. To znaczny spadek, który dobrze świadczy o kondycji rynku pracy w Polsce.
 
W porównaniu z rokiem ubiegłym zmniejszyła się również liczba młodych bezrobotnych. W  listopadzie 2017 r. bezrobotnych w wieku poniżej 25 lat było 187 tys. (stopa bezrobocia na poziomie 14,2 proc.). W listopadzie br. było ich 158 tys. (12,3 proc.).
 


Tagi:
źródło: