Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Misja MAEA potwierdziła, że Polska bezpiecznie zarządza odpadami promieniotwórczymi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) stwierdził, że Polska...

Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) stwierdził, że Polska podchodzi kompleksowo do bezpiecznego postępowania z odpadami promieniotwórczymi oraz wskazał pola możliwych ulepszeń w związku z wdrażaniem programu polskiej energetyki jądrowej. Misja MAEA przebywała w Polsce w dniach 1-10 października 2017 r.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zespół ARTEMIS (Integrated Review Service for Radioactive Waste and Spent Fuel Management, Decommissioning and Remediation) 10 października 2017 r. zakończył 10-dniową misję, której celem był przegląd „Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”. Gospodarzem misji, która odbyła się na zaproszenie polskiego Rządu, było Ministerstwo Energii. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) oraz Państwowej Agencji Atomistyki (PAA), odpowiedzialnej za bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną kraju.
 
 - Ten przegląd został przeprowadzony przez zespół z szeroką wiedzą i doświadczeniem – powiedział Andrzej Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii - Od początku przewidywałem, że jego wynik będzie pozytywny i dostarczy nam wniosków, które będą dobrą podstawą do dalszych usprawnień – dodał.
 
Zdaniem zastępcy dyrektora generalnego MAEA Juana Carlosa Lentijo polscy przedstawiciele byli dobrze przygotowani i prezentowali otwarte podejście w trakcie dyskusji. 

- Ta misja dostarczyła informacji zwrotnej, która pomoże dalej udoskonalać system zarządzania odpadami promieniotwórczymi w Polsce, aby osiągnąć jeszcze wyższe standardy bezpieczeństwa – podkreślił.

 
Według lidera zespołu ARTEMIS Jussi Heinonena, dyrektora fińskiego regulatora STUK - Polska zrealizowała  większość elementów wymaganych w Krajowym planie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, w szczególności w zakresie przechowywania. Nasz przegląd podkreśla silne strony Polski w zakresie postępowania z odpadami oraz wskazuje obszary do dalszych ulepszeń.
 
Zespół ARTEMIS stwierdził ponadto, że Polska stworzyła dobrą bazę dla bezpiecznego i odpowiedzialnego zarządzania odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym i podkreślił także duże zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron, zwłaszcza w kontekście planowanego rozwoju energetyki jądrowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl