| Autor: redakcja11

Plantacjom buraka zagraża mszyca burakowa

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z mszycami na plantacjach buraka cukrowego i pastewnego oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Plantacjom buraka zagraża mszyca burakowa

Mszyca burakowa

Niemniej jednak, warunki sprzyjające rozwojowi mszyc stanowi sucha pogoda oraz umiarkowana temperatura, gdyż w wysokiej temperaturze giną.

Jeśli zatem na plantacjach buraków na 15% roślin pojawiły się mszyce lub 150 mszyc występuje na 10 roślinach to należy dokonać zabieg zwalczający za pomocą insektycydów. Przy czym zabieg ten powtarza się, jeżeli warunki pogodowe sprzyjają rozmnażaniu szkodnika.
 

Liczebność szkodnika na plantacjach ograniczają biedronki, pasożytnicze muchówki z rodziny bzygowatych oraz złotooki, a także chłodna, obfitująca w częste opady deszczu pogoda.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

 

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim.Tagi:
źródło: