| Autor: redakcja6

USA otwiera rynek na produkty wołowe z Unii Europejskiej

Stany Zjednoczone, po 15 latach zakazu sprowadzania wołowiny z Europy, otwierają swój rynek ponownie dla europejskich producentów i dystrybutorów – poinformował Bank BGŻ.

USA otwiera rynek na produkty wołowe z Unii Europejskiej
Według ekspertów, na decyzję Amerykanów wpłynęły wieloletnie zabiegi dyplomatyczne państw członkowskich i przedstawicieli Komisji Europejskiej. Władzom tym udało się przekonać Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, że unijna wołowina jest zdrowa, a bydło nie było wcześniej zarażone BSE - gąbczastym zwyrodnieniem mózgu.
 
Jak podkreślają analitycy, Stany Zjednoczone są jednym z największych rynków bydła i wołowiny na świecie. Z prognoz FAO wynika, że w 2014 roku konsumpcja wołowiny ukształtuje się na poziomie około 25 kg na osobę. Przy liczbie ludności sięgającej 317 mln osób w bieżącym roku oznacza to, że USA są perspektywicznym rynkiem zbytu dla unijnych producentów i eksporterów wołowiny.
 
Warto jednak przypomnieć, iż w bieżącym miesiącu władze greckie poinformowały o wykryciu dwóch przypadków BSE na terenie kraju. Podjęto natychmiast odpowiednie kroki zapobiegawcze. Chore bydło było sprowadzone 6 lat wcześniej z Holandii. Nie można zatem wykluczyć, iż sytuacja w Grecji wpłynie negatywnie na stosunki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Analitycy Banku BGŻ uważają jednak, iż zaistniała sytuacja w Grecji jest raczej incydentalna, a zagrożenie rozprzestrzeniania BSE – niewielkie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!