| Autor: mikolaj

Ceny skupu mleka w Polsce biją kolejne rekordy

Ostatnie miesiące 2013 r. przyniosły dalsze wzrosty cen skupu mleka w Polsce. Według najnowszych danych GUS w listopadzie br. mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 150,03 zł/hl, tj. więcej o prawie 5% wobec października br. i o 23% wobec analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Co więcej jak podkreślają eksperci Banku BGŻ w 323 nr Agro Tygodnia, cena przekroczyła o prawie 36% średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat, ustanawiając nowy rekord cen w Polsce.

Ceny skupu mleka w Polsce biją kolejne rekordy

Ciekawie wyglądają zmiany na poziomie regionalnym. W ubiegłym miesiącu najmniejsze podwyżki (o niespełna 2% relacji miesięcznej do 149,86 zł/hl) odnotowano w województwie charakteryzującym się dotychczas najwyższymi cenami – podlaskim. Tym samym rejon ten z pierwszego miejsca spadł na miejsce 9, a uzyskana przez rolników cena jest nawet niższa od średniej krajowej. Najwięcej za mleko płacono natomiast w województwie lubuskim – 158,28 zł/hl, + 6% w relacji miesięcznej. Z kolei największe wzrosty odnotowano w mazowieckim – o prawie 9% do 154,42 zł/hl – oraz zachodniopomorskim – o 7% do 157,68 zł/hl. W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem najbardziej sytuacja zmieniła się w województwie świętokrzyskim, gdzie ceny podniesiono średnio o 32% do 150,19 zł/hl.

Według oczekiwań analityków Banku BGŻ w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. ta dynamika prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są spadki cen. Niemniej przez cały rok powinny one pozostać na rekordowo wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się stabilizowały (a w przypadku pasz możliwe są nawet nieznaczne obniżki), opłacalność produkcji mleka będzie nadal bardzo wysoka.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!