Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
COPA-COGECA: Krytyczna sytuacja na rynku mleka w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym tygodniu podczas spotkania z Komisją Europejską Komitet Rolniczych Organizacji...

W minionym tygodniu podczas spotkania z Komisją Europejską Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych - Copa i Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej – Cogeca zwróciły uwagę na krytyczną sytuację na rynku mleka UE, podkreślając, że ceny nie pokrywają kosztów produkcji i należy podjąć działania w tym temacie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Sytuacja na rynku mleka w UE

Przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Mansel Raymond oświadczył, że aktualne ceny są niskie w całej UE i nie pokrywają nawet kosztów produkcji, co prowadzi do problemów z płynnością finansową. Niektórzy członkowie grupy roboczej ostrzegali, że gospodarstwa mogą porzucić działalność jeśli żadne działania nie zostaną podjęte. Mansel Raymond przypomniał, że rolnicy muszą zapłacić w sumie blisko 800 mln EUR kary z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej.

 

W związku z tym Copa-Cogeca apelowała do Komisji o upewnienie się, że fundusze te pozostaną w sektorze. Zdaniem przewodniczącego grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” decyzja ta powinna zostać podjęta jak najszybciej, w celu złagodzenia sytuacji na rynku mleka. Poza tym z uwagi na trudności, należy zwiększyć skuteczność unijnych środków zarządzania rynkiem, tj. interwencji publicznej i prywatnego przechowywania. M. Raymond wskazał, że trzeba poważnie zastanowić się nad zwiększeniem ceny interwencyjnej mleka.

 

Po wysłuchaniu prezentacji na temat programu odpowiedzialności rynkowej na posiedzeniu grupy dialogu obywatelskiego ds. mleka, członkowie grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca ostrzegali, że system ten byłby niepraktyczny i niewykonalny, przez co go od razu odrzucili. Jednakże zdaniem związkowców w dalszym ciągu należy rozwiązać problem ekstremalnych wahań na rynku i trzeba je ograniczyć. Grupa robocza Copa-Cogeca przeanalizowała wiele systemów, poczynając od systemu ochrony marż stosowanego w USA, poprzez rynki terminowe, umowy ze stałymi cenami aż po umowy elastyczne i wskazuje, że należy zgłębić się w te systemy. Copa-Cogeca zaproponowała zorganizowanie seminarium, w trakcie którego omówiono by dobrowolne rozwiązania.

 

Ponadto Sekretarz Generalny Copa-Cogeca - Pekka Pesonen podkreślił, że trzeba zagwarantować równe warunki w ramach dwustronnych negocjacji o wolnym handlu pomiędzy UE i USA w zakresie kosztów ochrony prawnej unijnych nazw, które chronią unijne produkty przed imitacjami.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl